Co mogę zrobić, gdy odchudzanie mnie męczy?

W ciągu 10 miesięcy udało mi się schudnąć 45kg. Bezwzględnie unikałem słodyczy - nie miałem wtedy na nie ochoty ze względu na widoczne rezultaty. Niestety, po zakończeniu pojawiły się zaburzenia odżywiania. Zacząłem odczuwać niepohamowaną chęć na słodycze. Gdy najdzie mnie ochota muszę natychmiast udać się do sklepu. Po zjedzeniu czegoś słodkiego zaczynam wymiotować, gdyż męczą mnie wyrzuty sumienia. Na szczęście od czasu zakończenia waga nie wzrosła. Co mogę zrobić, odchudzanie mnie męczy?

Nie wiem w jaki sposób Pan się odchudzał. Czy żywienie było racjonalne? Czy w tej chwili odżywia się Pan prawidłowo? Tzn czy spożywa Pan posiłki regularnie, dba o ich jakość i o to, aby zapewniały Panu ilość energii i składników odżywczych, których potrzebuje Pana organizm? Czy pije Pan odpowiednią ilość wody? Jeśli nie zachowuje Pan zasad zdrowego i racjonalnego żywienia, jak najszybciej należy je wprowadzić, aby Pana problemy się nie pogłębiły. Proszę nie bać się jedzenia. Regularne jedzenie wartościowej żywności, nawodnienie, umiarkowany ruch fizyczny zapewnią Panu utrzymanie masy ciała i zapobiegną napadowemu jedzeniu słodyczy. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.

Bardzo dobrze, że ich Pan unika. Dużo Pan schudł. Należą się gratulacje. Po zakończeniu odchudzania należy stosować dietę zgodną z zasadami zdrowego odżywiania, czyli:
- zrezygnować przekąsek typu paluszki, chipsy, fast food, napoje gazowane
- jeść 4-5 posiłków dziennie co 2-3 godziny, co chroni przed nagłym napadem głodu, nad którym ciężko zapanować
- dbać o różnorodność i estetykę posiłków, aby dostarczyć odpowiednią ilość substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych
- unikać nadmiernych ilości tłuszczów (np. gotowanie na parze zamiast smażenia)
- spożywać zdrowe węglowodany, czyli zamienić białe pieczywo na ciemne, makarony białe na razowe, ryż biały na brązowy, dodać do codziennego jadłospisu płatki owsiane. Należy pamiętać, że produkty te są doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie.
- pić co najmniej 2 litry wody dziennie
- unikać soli - stosować zioła
Proszę zadbać o aktywność fizyczną, która wpływa pozytywnie na nastrój.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/

Witam,
Pisze Pan, iż "odchudzanie męczy" najwyrażniej odchudza się Pan nieprawidłowo a dieta była zbyt rygorystyczna do tego widoczne są zaburzenia odżywiania z podejrzeniem bulimii.
Oczywiście słodycze ne są zrowe i nalezy ich unikać ale jestesmy tylo ludzmi i od czasu do czasu z pewnością się pojawiają ale to nie powód aby mieć wyrzuty sumienia i wymiotować. Jeżeli rz na jakiś czas zje Pan coś słodkiego to nic się nie stanie, ważne aby nie jadać ich zbyt często oraz zdrowo się odżywiać.
Myślę także że stosował Pan dietę zbyt niskokaloryczną skoo teraz pojawia się tak wielka ochota na słodycze.
Zalecam skonsultować się z dietetykiem który ułoży Panu indywidualną dietę dostosowaną do Pana zapotrzebowania energetycznego. Dieta nie powinna kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym a stać się zdrowym stylem życia.

Jeżeli byłby Pan zainteresowany to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pan możliwości dojazdu to przez internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry. Zaburzenia odżywiania mają podłoże w obszarze funkcjonowania psychologicznego. Proszę rozważyć wsparcie psychologa w procesie utrzymania prawidłowej wagi. Wiele skutecznych technik pozwoli Panu na zmianę niepożądanych zachowań w te pożądane. Pozdrawiam.
http://progress.warszawa.pl/