Co może być przyczyną pojawiania się m.in. ropnych zmian na ciele?

Dzień dobry, poszukuję przyczyny utrzymujących się u mnie od wielu lat dolegliwości takich jak ropne krosty, które wyglądają na trądzik. Umiejscowione na twarzy, ramionach, plecach a nawet nogach. Ponadto zmagam się z częstymi bólami brzucha, nieregularnym cyklem wypróżnień, wzdęciami, zaparciami na zmianę z biegunkami. Objawy związane z układem odżywiana nasilają się po zjedzeniu produktów takich jak gotowane buraki, brokuły czy kukurydza. Czuję się nieustannie zmęczona. Kolonoskopia nie wykazała zmian, gastroskopia wykazała jedynie niewielki refluks. Dermatolog przepisał mi masć, która miałaby działać przeciwandrogenowo jednak trzymiesięczna kuracja pogorszyła stan mojej skóry. Badania hormonów płciowych wykonene dwa lata temu były w normach, odychlenie DHEA-SO4, który był nieznacznie podwyższony. TK jamy brzusznej wykonane z kontrastem pokazało niewielki przerost kolumn nerek. Natomiast badanie androstendionu w normie. CRP, OB w normie. Nieznacznie podwyższone leukocyty, obniżone neutrofile. Próby wątrobowe w normie. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że wyniki nie są niepokojące - jednak objawy stale się utrzymują. Sypiam i odżywiam się regularnie, unikam wysokoprzetworzonej żywności. Dbam o nawodnienie. Biegam dwa razy w tygodniu. Moja waga to 65 kg przy wzroscie 174 cm. Nie wiem już gdzie szukać pomocy. Bardzo proszę o opnię. Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Na pewno takie problemy dermatologiczne oraz ze strony układu pokarmowego wpływają negatywnie na jakość życia, pogarszając przy tym codzienne funkcjonowanie.

Najważniejszą czynnością powinno być znalezienie przyczyny takich dolegliwości i wdrożenie właściwego leczenia, które wyeliminowałoby istniejący problem.

Bardzo dobrze, że wykonała już Pani tak dokładną diagnostykę, która mogła wykluczyć poważniejsze schorzenia. Przyczyn pojawiania się ropnych zmian na skórze może być wiele, a zaliczyć można do nich między innymi: problemy hormonalne, niewłaściwa dieta, czy zakażenie bakteryjne, między innymi gronkowcem złocistym.

Najlepszym sposobem byłoby wykonanie posiewu bakteryjnego z ropnej zmiany. Wtedy będzie można uzyskać konkretny obraz zmian oraz określić ich charakter. W takim wypadku zazwyczaj stosuje się leczenie odpowiednio dopasowanym antybiotykiem.

Można by jeszcze spróbować wykonać testy nietolerancji pokarmowych, gdyż przyczyna takich dolegliwości mogłaby tkwić w nieprawidłowej diecie, poprzez spożycie konkretnych składników pokarmowych, które szkodzą organizmu.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest określić jednoznacznie przyczynę Pani objawów. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem internistą oraz dermatologiem i endokrynologiem. Prawdopodobnie zostanie podjęta decyzja o rozszerzeniu diagnostyki, jednakże o tym powinien zadecydować lekarz specjalista.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/pecherzyca

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-haileya-haileya

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.