Co może być przyczyną spadku hemoglobiny?

Dzień dobry, mój wujek jest od piątku w szpitalu z powodu niedokrwistości, potrzebuje pomocy, porady, może ktoś będzie w stanie coś podpowiedzieć. Wyniki miał straszne, bo hemoglobina była na poziomie 5, podniosła się jeszcze do wczoraj do prawie 9 po 4-krotnym przetaczaniu krwi, ale teraz dalej spada i nie wiedzą co jest przyczyną. Podano mu żelazo i okazało się, że jest uczulony. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Niedokrwistość u osób dorosłych to dość powszechna dolegliwość. W każdym takim wypadku najważniejsze jest znalezienie przyczyny tego stanu, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Schorzenie to wynika ze spadku poziomu hemoglobiny i żelaza w surowicy krwi. Dodatkowo dochodzi do obniżenia ilości czerwonych krwinek i hematokrytu. Niedobory tych parametrów wpływają na pogorszenie stanu organizmu.

Głównymi przyczynami anemii są znaczne niedobory żelaza. Jest ono przyjmowane wraz z pokarmem, a wchłanianie następuje w jelitach. Zmniejszające się poziomy żelaza u mężczyzn mogą być wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych, a także w wyniku różnych urazów.

Często dochodzi do sytuacji, że szpik kostny przestaje funkcjonować z różnych powodów.

Do głównych objawów niedokrwistości można zaliczyć: ogólne osłabienie, senność, bladość skóry, bóle głowy oraz obecność siniaków.

W szpitalu wujek na pewno będzie pod dobrą opieką specjalistów, którzy znajdą przyczynę tej znacznej niedokrwistości i wdrożą odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.