Co może być przyczyną spadku hemoglobiny?

Dzień dobry, mój wujek jest od piątku w szpitalu z powodu niedokrwistości, potrzebuje pomocy, porady, może ktoś będzie w stanie coś podpowiedzieć. Wyniki miał straszne, bo hemoglobina była na poziomie 5, podniosła się jeszcze do wczoraj do prawie 9 po 4-krotnym przetaczaniu krwi, ale teraz dalej spada i nie wiedzą co jest przyczyną. Podano mu żelazo i okazało się, że jest uczulony. Proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowny Panie,

Niedokrwistość u osób dorosłych to dość powszechna dolegliwość. W każdym takim wypadku najważniejsze jest znalezienie przyczyny tego stanu, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Schorzenie to wynika ze spadku poziomu hemoglobiny i żelaza w surowicy krwi. Dodatkowo dochodzi do obniżenia ilości czerwonych krwinek i hematokrytu. Niedobory tych parametrów wpływają na pogorszenie stanu organizmu.

Głównymi przyczynami anemii są znaczne niedobory żelaza. Jest ono przyjmowane wraz z pokarmem, a wchłanianie następuje w jelitach. Zmniejszające się poziomy żelaza u mężczyzn mogą być wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych, a także w wyniku różnych urazów.

Często dochodzi do sytuacji, że szpik kostny przestaje funkcjonować z różnych powodów.

Do głównych objawów niedokrwistości można zaliczyć: ogólne osłabienie, senność, bladość skóry, bóle głowy oraz obecność siniaków.

W szpitalu wujek na pewno będzie pod dobrą opieką specjalistów, którzy znajdą przyczynę tej znacznej niedokrwistości i wdrożą odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty