Co może oznaczać cień drobnoplamisty w płucu?

W opisie zdięcia RTG płuc pojawiło się stwierdzenie "Pojedynczy cień drobnoplamisty w lewym górnym polu płucnym". Proszę o poradę - co to może oznaczać?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podane informacje są zbyt skąpe, bym mógł jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie. W zależności od wielkości i charakteru zmiany w obrazie radiologicznym postępowanie może być różne - z jednej strony byłaby to obserwacja a z drugiej dalsza diagnostyka.

Charakter zmiany może być różny - w każdym przypadku "okrągłego cienia" powyżej 1 cm średnicy wdraża się diagnostykę mającą na celu wykluczenie nowotworu płuca.
Zmiana taka może mieć oczywiście inny charakter - zapalny, gruźliczy, grzybiczy itp.

Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego i omówić z nim dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.