Co może oznaczać taki wygląd stolca?

Witam ostatnio moje stolce sa latwe do wydalania ale takie jakby blona byla w srodku dodam ze pije mieszanke blonnika mam mega stres biore fluoksetyna i mam problem z zolatkiem. KOLONOSKOPIE robilam 6 lat temu i bylo wszystko dobrze.3 tygodnie temu mialam usg zoladka i doktor stwierdzila zapalenie bralam pantoprazor. Boje sie ze to rak jelita. Prosze o wyczerpujaca odpowiedz. Waze 100 kg i mam 170cm wzrostu noe pale alkohol sporadycznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by Pani obawy o raka jelita były uzasadnione. Jeżeli Pani wątpliwości budzi postać stolca, to warto wykonać badania kału – m.in. na obecność krwi utajonej, niemniej obecność śluzu w kale raczej wskazuje na nietolerancję pokarmową lub jest efektem zażywania błonnika pokarmowego.

Jeżeli jest Pani zainteresowana, to o czynnikach ryzyka oraz symptomach raka jelita grubego przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-jelita-grubego-symptomy-najczestsze-nietypowe-profilaktyka-leczenie.

Zapalenie żołądka, inaczej zwane nieżytem lub katarem żołądka, jest spowodowane występowaniem stanu zapalnego, który może manifestować się dolegliwościami bólowymi w nadbrzuszu. Często jest skutkiem długotrwałych, nawet wieloletnich zaniedbań – stosowania używek czy błędów dietetycznych, nadwagi itd. Leczenie bywa procesem długotrwałym, a przede wszystkim złożonym, ponieważ uszkodzona błona śluzowa musi mieć czas oraz warunki do zregenerowania się.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy.

Lek, który Pani zażywa, należy do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej i można stosować go długotrwale, natomiast w przypadku gdy dolegliwości nie słabną, może być konieczne zmodyfikowanie leczenia lub zwiększenie dawki leku. Warto również pamiętać o właściwej diecie.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zoladek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.