Co może oznaczać takie ograniczone zaufanie do innych osób?

Mam 22 lata. Odkąd pamiętam byłam zamknięta w sobie, unikałam tłumu ludzi, wielkich imprez, itp. Gdy poszłam na studia to się zmieniło, poznałam wspaniałych ludzi, często i z chęcią się z nimi spotykam, uwielbiam spędzać z nimi czas. Widzę też po sobie, że nie potrafię komuś w 100% zaufać, zachowuję pewien dystans, a o związku nie ma mowy. Ciągle tłumaczę to brakiem czasu na miłość, po prostu nie chcę się zakochiwać, mimo że bardzo kogoś lubię. Nie wiem czy to coś złego.. jednocześnie nie chcę być w związku, a z drugiej zastanawiam się czy wszystko ze mną w porządku.

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię jako sposób na poradzenie sobie z opisaną trudnością. Podejrzewam, że brak zaufania do ludzi jest u Pani wynikiem wcześniejszych doświadczeń życiowych. W tym miejscu można wymienić kilka hipotetycznych źródeł problemu: w przeszłości zawiodła się Pani wielokrotnie na innych lub była okłamywana; rodzina pochodzenia przekazała Pani schemat myślenia w którym świat jawi się jako złowrogi, pełen niebezpieczeństw a ludzie jako niegodni zaufania; brak bliższych relacji rówieśniczych w okresie dorastania; lęk przed bliskością itp. Zastanawia mnie to, czy problemem dla Pani jest ogólny dystans w stosunku do innych, czy też chodzi Pani o niemożność wejścia w związek. Ciekawi mnie także to, czy brak zaufania jest tutaj jedyną przyczyną nie wchodzenia w bliższe relacje z mężczyznami. Sądzę, że trudność ta wymagałaby głębszej analizy i pracy z psychoterapeutą. Mam nadzieję, że przezwycięży Pani sama ten problem lub uda się do specjalisty, który pomoże pokonać go małymi krokami. Jest Pani bardzo młodą osobą i niewykluczone, że jeszcze nie odczuwa Pani potrzeby bycia w związku lub ma Pani różne lęki z tym związane.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/