Zachowania autoagresywne zazwyczaj mają źródło w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Bardzo trudno jest sobie samemu z nimi poradzić, wręcz jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam do zwrócenia się po pomoc do psychologa,psyychoterapeuty. Prawdopodobnie zalecona będzie terapia, dzięki której będzie Pani mogła poradzić sobie z trudnymi przeżyciami, zapanować nad stresem i wyładowywaniem go na sobie.
Pozdrawiam.
Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu myślę o energii, która w Pani pozostała po przeżyciu traumatycznych sytuacji. Kiedy one mają miejsce w organizmie człowieka pojawia się duża ilość energii, która jest potrzebna do stawienia im czoła. Jednak jeśli ta energia nie zostanie uwolniona to pozostaje uwięziona w ciele i daje o sobie znać. Być może częścią tej energii jest złość, która nie mogła być wyrażona na zewnątrz i została skierowana przeciwko sobie. Potrzebuje Pani specjalisty, który pracuje z objawami traumy. Ważne, żeby Pani również mogła nauczyć się innych sposobów redukowania napięcia poza autoagresją. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Proszę podjąć psychoterapię - trudne doświadczenia lat dojrzewania, wielokrotne próby samobójcze, brak zaufania itd. to całkiem spory bagaż, aby poradzić sobie z nim samodzielnie. Podczas psychoterapii ułoży Pani sobie te doświadczenia i przepracuje szczegółowo problem braku zaufania do ludzi. Pozdrawiam.
Witam,
To dobrze, że zwraca się Pani z prośbą o pomoc. Dostrzega Pani, że coś się dzieje i nie chce tak dłużej funkcjonować. To, co Pani obecnie przeżywa musi być trudne i obciążające. Warto byłoby zgłosić się do psychologa/psychoterapeuty. Wspólnie poznacie źródło trudności i popracujecie nad poprawą obecnego funkcjonowania.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska
Witam Panią serdecznie. Wspomina Pani zarówno swoje traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, jak i opisuje dramatyczne próby porządkowania i odreagowywania emocji, jakie Pani podjęła w czasie dojrzewania. Takie nieuporządkowane emocje, pragnienia, potrzeby, lęki, które są bardzo silne, z czasem kształtują naszą osobowość, a dziecięce lęki i fantazje zaczynają dominować w każdej naszej dorosłej relacji. Wtedy zaczynamy bać się ludzi i nie możemy im zaufać. Warto się temu przyglądać i próbować zmieniać. Metodą leczenia jest w tym wypadku podjęcie psychoterapii. Osobiście polecam podejście psychodynamiczne lub analityczne, gdyż w nich właśnie sięgamy do dzieciństwa i szukamy przyczyn obecnych zaburzeń. Proszę wybrać doświadczonego psychologa - psychoterapeutę (dobrze, gdyby miał certyfikat Polskiego Towarzysta Psychologicznego lub Psychiatrycznego) i zgłosić się na konsultację.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak zaufania po gwałtach w dzieciństwie – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Utrata zaufania do mężczyzn po molestowaniu – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Dlaczego nie potrafię zaufać kobietom? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak odbudować utracone zaufanie do ludzi, a zwłaszcza mężczyzn? – odpowiada mgr Edward Jakubowicz
- Jak pracować nad zaufaniem do partnera? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Przemoc fizyczna i molestowanie w dzieciństwie – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Problem z agresją słowną i fizyczną – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak odbudować zaufanie do mężczyzn? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak mam zaufać mężowi? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak znów zaufać mężczyznom? – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Zespół stresu pourazowego może dotknąć każdego. Jak rozmawiać z osobą, która doświadczyła trudnych przeżyć?
Ofiarami zespołu stresu pourazowego (PTSD) są najc
Myśli samobójcze - przyczyny, zaburzenia, depresja, leczenie
Myśli samobójcze mogą być wynikiem różnych czynnik