Utrata zaufania do mężczyzn po molestowaniu

W dzieciństwie byłam molestowana przez sąsiada, później byłam nękana, śledzona przez jakiegoś faceta w Niemczech, który wciągnął mnie w jakiś opustoszały budynek i zaczął się do mnie dobierać... A teraz, gdy minęło trochę czasu nie potrafię nikomu zaufać, a zwłaszcza mężczyzną, boję się powtórki z "rozrywki" zaczęłam nosić obrączkę, wmawiając sobie, że ona w jakiś sposób mi pomoże, odstraszy. Reaguję nerwowo, złością na zwyczajny podryw. Co ze mną jest nie tak? Jak nabrać zaufania do ludzi?

Witam. Po tych wszystkich przykrych doświadczeniach jakie Panią spotkały, metodą na poradzenie sobie i nie powtarzanie traumy jest podjęcie psychoterapii. To wszystko co Pani przeżyła, jak też sprawy o których Pani nie wspomna np. brak ochrony ze strony dorosłych, wpłynęło bez wątpienia na Pani obecne widzenie świata, a zwłaszcza mężczyzn. Warto przyjrzeć się temu bliżej, zwłaszcza swoim emocjom i już nie samemu, ale w obecności terapeuty. Proponuję Pani zwłaszcza pracę głęboką tj. terapia psychodynamiczna. Widzę, że jest Pani z Krakowa, więc szczególnie moge polecić terapeutów z Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego. Małgorzata Danielewicz

Dzień dobry, może być pani trudno samej poradzić sobie z traumą, jaką jest molestowanie. Bardzo panią zachęcam do udania się do psychoterapeuty, aby pomóc sobie. Pozdrawiam serdecznie Elżbieta Schabowska

Dzień dobry, obawiam się, że lęk którego pani doświadcza w kontaktach z mężczyznami a który wynika z wcześniejszych doświadczeń nie zniknie sam, zachęcam do jak najszybszego kontaktu z psychologiem - psychoterapeutą i podjęcie psychoterapii. Terapia jest procesem długim i czasem żmudnym ale może przynieść bardzo zadowalające efekty i zwiększyć komfort pani zycia. Pozdrawiam.

Pani lęki są całkowicie zrozumiałe biorąc pod uwagę Pani doświadczenia. Psychoterapia poznawczo-behawioralna bardzo dobrze radzi sobie z tego typu objawami, więc zachęcam Panią do rozpoczęcia tej terapii.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika Farley