Co może oznaczać takie swędzenie na plecach?

Dzień dobry kilka dni temu zaczęłam odczuwać mocne swędzenie na plecach nad ledzwiami po lewej stronie i na brzuchu tez po lewej stronie, jednak nic nie było widać. Następnego dnia zauważyłam jakby krostkę/pryszcza na brzuchu i próbowałam usunąć co spowodowało jeszcze większe swędzenie, pojawił się także ból lewego boku - skora do tej pory boli jakbym się obiła o coś całym bokiem ale nie widzę siniaków. Swędzące miejsce na plecach zaczęło zaznaczać się coraz bardziej na czerwono. W ruch poszła maść na ukąszenia allafin. świąd jest na granicy zniesienia a do tego siadły bol „obitej” skory. Podejrzewam ze to pluskwy, nowe ugryzienia się nie pojawiają, wiec to nie w domu. Nocowałam tez w choremu ale to już 2 tygodnie temu a objawy swędzenia zaczęły się 3 dni po powrocie gdzie już tam nocowałam 3 noce. Proszę o podzielenie się co to może być czy łączenie objawów ma sens? Czy powinnam użyć silniejszej maści lub innych sposobów złagodzenia objawów?
KOBIETA, 28 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie opisu nie można jednoznacznie stwierdzić, co dokładnie Pani dolega. W tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. Proszę udać się w pierwszej kolejności do lekarza medycy rodzinnej lub dermatologa. Specjalista będzie mógł dokładnie obejrzeć wszystkie zmiany i dobrać odpowiednie leczenie.

Takie problemy skórne często mają różne podłoże. Mogą być wynikiem zarówno ukąszenia, jak i poważniejszych schorzeń. Czasami mogą wskazywać na uczulenie, np. na określony produkt lub kosmetyk. Wspomina też Pani, że dolegliwości dotyczą tylko jednej strony ciała. Nie można zatem wykluczyć, że są to np. początki półpaśca. Ten stan zapalny może objawiać się swędzeniem i pieczeniem. Często pacjent odczuwa też inne dolegliwości, jak osłabienie czy gorączka. Po kilku dniach zwykle pojawia się na skórze charakterystyczna wysypka. Takie zakażenie często pojawia się u osób z obniżoną odpornością. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, aby jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i w oparciu o nią – odpowiednie leczenie.

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-to-swedzenie-plecow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzaca-skora-jak-sobie-pomoc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.