Co może oznaczać takie uczucie twardego brzucha?

Od jakiegoś czasu mam dziwnie twardy brzuch i czuje dziwne ruchy w brzuchu jak by dziecka, miesiaczke mialam normalnie wiec to nie ciaza

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Panią problem twardego brzucha może mieć wiele przyczyn. Taka sytuacja może być spowodowana zatruciem pokarmowym. W przypadku, gdy do niego dochodzi, taki stan jest oznaką skurczów żołądka. Oprócz niego występują wtedy symptomy takie jak: ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, a nawet stan gorączkowy.

Po drugie, bardziej prawdopodobne, zjawisko twardego brzucha może być wynikiem wzdęcia. Powstaje ono przy nieprawidłowych nawykach żywieniowych, do których należą: zbyt szybkie jedzenie posiłków, ciężkostrawna dieta, spożywanie dużych porcji, czy jedzenie w stresie.

Żeby pozbyć się uczucia wzdęcia, zaleca się picie naparów ziołowych z mięty czy rumianku, oraz utrzymania dobrego nawodnienia organizmu poprzez częste picie wody.

W każdym przypadku, jeżeli ma Pani wątpliwości na temat stanu swojego zdrowia, zalecamy udanie się do lekarza, celem wykonania odpowiednich badań i postawienia trafnej diagnozy.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyna-wzdetego-i-twardego-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twardy-i-powiekszony-brzuch-bez-konkretnej-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.