Co może powodować m.in. drżenie rąk, osłabienie mięśni, zmęczenie itp.?

Witam. Od jakiegos czasu wystepuja u mnie drzenia glownie rak, oslabienie miesnie rak i nog, bole kosci (glownie kolana, nadgarstki), klucie w palcach dloni i stop, oslabienie, nudnosci, ospalosc, biegunka, zmeczenie, uczucie zimna. Niedawno robilam badania krwi i mam nieco powdwyzszone tsh aczkolwiek ft3 i ft4 w normie, mam rowniez duzy niedobor witaminy d (moj wynik wynosil 7), niedobory te od miesiaca uzupelniam. Od prawie roku pracuje zdalnie i w zasadzie wszystko zalatwiam z domu zakupy itd a wiec praktycznie w ogole nie wychodze z domu przez co praktycznie nie mam ruchu. Czy mozliwe ze oslabienie miesni i kosci jest spiwodowane wlasnie brakiem ruchu? A może mam rowniez niedobor witaminy b12, czy te objawy rowniez moga na to wskazywac? Dziekuje bardzo i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu dolegliwościach, jednak na pierwszy rzut oka można przypuszczać, że są to problemy związane z tarczycą. Może o tym świadczyć na przykład drżenie rąk, biegunka, ospałość, uczucie zimna czy podwyższony wynik TSH w badaniu krwi. Pomimo prawidłowych wyników poziomu ft3 i ft4, powinna się Pani udać na badanie USG tarczycy oraz mieć stały kontakt z lekarzem, żeby mieć pewność co do stanu swojego zdrowia.

Jeśli chodzi o niedobory witaminy D to podstawowymi objawami są przede wszystkim bóle kości, więc zasadnym jest uzupełnianie jej braków. Zachęcamy jednak, by skonsultować z lekarzem plan uzupełnienia niedoborów, jeśli Pani tego jeszcze nie zrobiła.

Tu znajdzie Pani więcej informacji o tej ważnej witaminie:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d

Objawami niedoboru witaminy B12 jest również ogólne osłabienie organizmu, dlatego należałoby sprawdzić czy to nie w tym leży problem. W tym celu należałoby wykonać badanie poziomu tej witaminy we krwi.

Szerzej ten temat jest opisany pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.