Co może powodować opóźnienie okresu u 13-latki?

Witam, 13 letnia corka nie ma okresu juz od 5 m-cy( nie jest w ciazy). Od tego czasu przytyla 6 kg niewiadomo dlaczego poniewaz je caly czas tak samo a nawet troche mniej poniewqz sie podlamala jej przyrostem wagi chociaz czuje non stop zeby mogla non stop jesc. Poziom hormonow jak prolaktyna, progesteron,testosteron, tsh,ft3,ft4 wszystko w normie . Miala robione usg miednicy i rowniez wszystko w normie. Badania jak cukier, b12,vit d wszystko w normie. Powiem szczerze ze bylam juz u wielu lekarzy i kazdy rozklada rece. Nie wiem juz co robic, gdzie isc. Prosze o pomoc. Jakie jeszcze badania jej zrobic lub co mam robic.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo często powód braku krwawienia jest dość prozaiczny. Cykl menstruacyjny może ulec rozchwianiu na skutek oddziaływania wielu czynników zewnętrznych. W wielu przypadkach jest to odpowiedź organizmu na długotrwałe sytuacje stresowe – napięcie nerwowe sprzyja wytwarzaniu kortyzolu i adrenaliny, które mają negatywny wpływ na przebieg owulacji. Regularnemu miesiączkowaniu nie sprzyja także nieracjonalny wysiłek fizyczny, niewłaściwa dieta, w wyniku której dochodzi do zmiany masy ciała.

Zapraszamy do lektury odpowiedzi lekarza specjalisty w poniższym linku, który wypowiada się w interesującej Panią sprawie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-przyczyny-braku-okresu-u-nastolatki

Lekarz zauważa, że przez pierwsze dwa lata miesiączkowania cykle mogą być nieregularne.

Z Pani wpisu wynika, że może warto byłoby się skontaktować z lekarzem dietetykiem. Okres dojrzewania to przede wszystkim czas ogromnych napięć w życiu młodego człowieka, warto,żeby córka odczuwała Pani troskę i bliskość, jeśli uzna Pani za stosowne, może warto zaproponować rozmowę z psychologiem.

Poniżej linki do artykułów, które mogą okazać się pomocne.

https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-plciowe-dziewczat-i-chlopcow

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-mlodziezy

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.