Co oznacza biegunka i zaparcia u osoby przed kolonoskopią?

Witam mój problem pojawił się około rok temu. Zacznę od tego że w 2012 miałam wycinany w wieku 18 lat woreczek żółciowy. Po operacji wszystko było ok nie było problemów zjedzeniem ani brzuchem. Teraz mam 23 lata i od roku mam na przemian biegunki i zaparcia,lekarka bez żadnych badań stwierdziła ze pewnie to jelito drażliwe i nic z tym nie robiłam. Po poł roku stosunki z partnerem zaczęły sprawiać mi ból, regularnie zaczał mnei boleć brzuch oraz macica. o Stosunkach musiałam zapomnieć, byłam u ginekologa i na usg nic nie wyszło. Biocenoza pochwy oraz cytologia wykazały tylko lekki stan zapalny dostałam tabletkę dopochwową. 3 miesiące później ból był na tyle nie do zniesienia że poszłam do innego ginekologa prywanie. Wyszła cysta na prawym jajniku. Teraz mijają 3 miesiące od wykrycia cysty (nieduża była 1cm) a dolegliwości nasilają sie ciągle. Schudłam 4kg od stycznia mimo żadnej zmiany w jedzeniu, jednak ciągłe biegunki wzdęcia i bóle brzucha często kłucia w jednym miejscu i to codziennie spowodowały że na właśną ręke zrobiłąm markery CEA i Ca 19.9 wyszły w normie. Nie znam swoich biologicznych rodziców, nie wiem jakie choroby ewentualnie. Bole brzucha są niedo zniesienia, uniemożliwiają mi normalne jedzenie a nieraz mam wrażenie że coś mi blokuje oddawanie gazów czy stolca. Czy konieczna jest kolonoskopia? Dostałam skierowanie ale boję się też badania ze względu na możliwe uszkodzenia mechaniczne. Czy to mogą być jelita czy jednak choroba macicy? Może endometrioza?

Lek. Michał Lenard

Kolonoskopia jest konieczna w celu potwierdzenia, lub wykluczenia jelitowej przyczyny Pani objawów. Nie powinna Pani mieć wątpliwości, sugeruję poddać się badaniu i postępować dalej zależnie od jego wyniku. Pozdrawiam!