Co oznacza ból pod żebrami pojawiający się po wypiciu alkoholu?

Witam. Od okolo pół roku często miewam kłucie brzucha z lewej strony. Czasem ból występuje tuż pod żebrem, a czasem niżej. Na początku myślałam ze to od stresu- jestem nerwową osobą, stresuje się nawet drobnostkami. Ale potem zauważyłam ze ból częściej pojawia sie np. Kiedy jestem głodna lub nawet po 1 lampce wina (alkohol spożywam sporadycznie). Ból od razu pojawia się także w nerwowych sytuacjach. Nadużywałam tez niestety ibupromu w związku z bólem kręgosłupa szyjnego z którym mam problem po wypadku. Dodatkowo ból zawsze częściowo lub całkowicie ustępuje kiedy położę się płasko na brzuchu. Czy to może być coś poważnego i czy powinnam zgłosić się do lekarza? Pozdrawiam.

Lek. Wojciech Zygmunt

Ból w lewym podżebrzu może być wywołany chorobą trzustki. Przewlekłe nadużywanie alkoholu (nawet w niewielkich ilościach) może prowadzić do ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki. Dodatkowym czynnikiem ryzyka takich zdarzeń jest nadużywanie leków. W pierwszej kolejności w diagnostyce polecam wykonać USG jamy brzusznej.

Dzień Dobry Pani,

Zaprezentowane przez Panią symptomy, są wskazaniem do osobistej oraz kontrolnej konsultacji u Lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie potrzebne kroki diagnostyczne, celem diagnostyki i
ewentualnego leczenia (po wstępnym rozpoznaniu symptomatycznym).

Z przesłaniem dla Pani radości i dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605