Co oznacza jasna krew po oddaniu stolca?

Dzień dobry, zauważyłam ostatnio przy wypróżnianiu na papierze toaletowym jasno czerwone (w zasadzie różowe) ślady. Jestem kilka dni przed miesiączka. Miałam robione badania krwi, które nie wykazały nic niepokojącego. OB i CRP w normie. Wszystkie badania wątrobowe, trzustka tez w normie. Nie boli mnie brzuch, trochę boli odbyt przy wypróżnianiu ale nie jest to jakieś dokuczliwe. Nie mam biegunek, zaparć. Zdiagnozowano u mnie refluks żołądkowo-przełykowy i zażywam obecnie Texibax 20mg. Badał mnie gastrolog ale też nic niepokojącego nie znalazł. Żadnych wyczuwalnych guzków, brzuch miękki. Nie wiem czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że wykonano już pewną diagnostykę, aby wstępnie wykluczyć niektóre schorzenia.

W ramach wcześniej przeprowadzonych badań można prawdopodobnie wykluczyć stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego. Świadczy o tym może przede wszystkim ujemne OB oraz CRP, a także prawidłowe wartości prób wątrobowych.

Możliwe, że takie różowe brudzenia wystąpiły przed miesiączką i mogła Pani odnieść wrażenie, że źródłem plamień jest odbyt.

Jednakże nie można też całkowicie wykluczyć przyczyny tego lekkiego krwawienia ze strony układu pokarmowego. Bardzo często takie problemy po wypróżnianiu następują przy hemoroidach. Guzki odbytnicze mogą powodować ból, świąd, i pieczenie w okolicach odbytu.

Z racji odległości trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację z lekarzem internistą lub proktologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i leczeniu. Istotnym jest, aby nie bagatelizować problemów z ewentualnymi hemoroidami, gdyż nieleczone mogą prowadzić do nasilenia objawów.

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.