Co oznacza opis badania USG piersi i do jakiego lekarza się udać?

witam! bardzo proszę o opinię specjalistę, może pomoc w pokierowaniu co dalej z tym zrobić? 14.03 bieżącego roku wykonano badanie usg piersi (pół roku temu wykonano takie samo badanie i opis jest bez zmian) w piersi prawej- w rzucie wyczuwalnego zgrubienia na godz. 11 uwidoczniono pojedynczą zmianę ogniskową tkankową, wysokoechogeniczną, dobrze ograniczoną wielkość 4x3 mm. w mammografii nie uwidoczniono nieprawidłowych zagęszczeń utkania. Zmiana może odpowiadać tłuszczakowi, do różnicowania z ogniskowym zwłóknieniem. wskazana obserwacja usg- za 6 miesięcy. Do rozważenia biopsja cienkoigłowa tej zmiany. Nie uwidoczniono innych zmian ogniskowych-torbielowatych ani litych w piersiach.węzły chlonne -niepowiększone. Obraz piersi zakwalifikowano do kategorii birads 3. Do jakiego specjalisty się udać? onkologa-ginekologa? czy biopsja jest badaniem bezpiecznym? tzn czy nie naruszy zmiany i jej nie powiększy? Usunąć to? Pomocy!!!!mam 29 lat...

Pamiętać należy, że o tym charakterze może nam powiedzieć albo obserwacja, albo biopsja.
W ww.sytuacji mamy do czynienia z guzkiem kategorii BIRADS3, co oznacza konieczność wykonania kontrolnego USG piersi za ok. 6 miesięcy. Wówczas będzie podjęta decyzja o ewent.biopsji.

Badania USG piersi mogą często wykazywać obecność rozmaitych "zmian" w obrębie gruczołu. Na szczęście większość z nich ma charakter łagodny - tzn. nie wymaga podejmowania działań leczniczych (do nich należą tłuszczaki, torbiele, obszary włóknienia).
Pamiętać należy, że o tym charakterze może nam powiedzieć albo obserwacja, albo biopsja.
W ww.sytuacji mamy do czynienia z guzkiem kategorii BIRADS3, co oznacza konieczność wykonania kontrolnego USG piersi za ok. 6 miesięcy. Wówczas będzie podjęta decyzja o ewent.biopsji.
Należy zatem udać się do onkologa, lub poradni chorób piersi (często organizowanych w poradniach onkologicznych); wówczas poza omówieniem, badaniem lekarskim, będzie można zaplanować kolejne badanie USG.