Co oznacza ten ból promieniujący do nogi?

Witam, od ponad 4 miesięcy męczę się z silnym bólem pleców, który promieniuje w nogi. Są okresy kiedy jest umiarkowany ale najczęściej nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Najbardziej nasila się podczas chodzenie po nie równej powierzchni (np. schody, podwórko) oraz podczas leżenia. Dodam, konsultacja z ortopedą, wizyta na pogotowiu ani u lekarza rodzinnego nie przyniosła żadnych skutków... Jestem dializowana trzy razy w tygodniu... Lekarze przepisują mi tabletki przeciwbólowe, które niewiele pomagają i zastrzyki, których nie mogę stosować ze względu na dializowanie. Dodam że jedyne zastrzyki jakie mi zaproponowano podczas dializ, do takie które mogę brać jedynie na oddziele co wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu a nie mam takiej możliwości gdyż opiekuję się niepełnosprawną córką. Prosiłabym o poradę co mogę zrobić, jak mam się leczyć, do jakiego lekarza mam się udać. Jedyne co dotychczas zrobiono to zdjęcie RTG kręgosłupa, na podstawie którego lekarz ortopeda stwierdził że z kręgosłupem jest wszystko w porządku i że najprawdopodobniej jest to nerwoból, ale ile można się męczyć z tak silnym bólem... Bardzo proszę o udzielenie mi porady....

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli lekarze bagatelizują Pani ból, a przepisywane leki nie mogą być przez Panią zażywane, to sugeruję, by ponownie skonsultowała się Pani z ortopedą lub neurologiem w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i ewentualnego skierowania Pani na MRI kręgosłupa. Więcej o badaniach wykonywanych przy chorobach kręgosłupa w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kregoslupa-charakterystyka-badania.

Choć trudno domniemywać przyczynę bólu tylko na podstawie opisu Pani dolegliwości, to niewykluczone, że cierpi Pani na rwę kulszową lub ucisk na korzenie spowodowany zwyrodnieniem lub urazem czy też dyskopatią kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Potwierdzić to może rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa – niestety RTG kręgosłupa nie zawsze daje odpowiedź na pytanie o przyczynę bólu pleców. O rwie kulszowej może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-rwy-kulszowej.

Jeżeli hipoteza ta zostanie potwierdzona, istnieje szereg metod leczenia – w zależności od schorzenia oraz stopnia nasilenia choroby. Zazwyczaj dolegliwości ze strony kręgosłupa obejmuje się leczeniem zachowawczym (farmakoterapia, rehabilitacja) na tyle, na ile jest to możliwe, w ostateczności lekarze decydują o leczeniu chirurgicznym.

Więcej o bólu kręgosłupa pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.