Co oznacza ten dziwny lęk?

Dzień dobry, mam pozornie błachy problem, lecz ostatnio zaczął mnie martwić. Mam 21 lat i bardzo boję się penetracji pochwy. Z tego powodu nie używam tamponów, nie wkładam tam palców, już nie mówiąc o seksie. Niestety, niedawno nabawiłam się jakiegoś zakażenia, być może grzybicy. Wybieram się do ginekologa i jestem pewna, że potrzebuję badania przez pochwę oraz dostanę receptę. Miałam już kiedyś badanie i tego boję się mniej, bo wiem, że jestem w rękach specjalisty, jednak mam ogromne opory przed wsadzeniem sobie globulki w pochwę, a będę musiała to zrobić i to kilkakrotnie. Przeraża mnie to, zaczynam myśleć, że jednak jestem popsuta... nie mam komu o tym opowiedzieć, ponieważ kobiety w moim wieku normalnie współżyją i nie mają problemu z wsadzaniem "tam" rzeczy. Czy powinnam zgłosić się do psychologa? I czy globulki dopochwowe można jakoś zastąpić? Np. tabletkami doustnymi? Dodam również, że nie mam traumatycznych wspomnień, a masturbuję się "nieinwazyjnie", bez penetracji.

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowna Pani, z tego co Pani pisze wynika, że odczuwa Pani pewien rodzaj lęku - fobii związanej z penetracją pochwy. Dodała Pani, że nie doznała Pani żadnego przeżycia, które jakkolwiek mogłoby być związane z wytworzeniem się takiego lęku - może jednak wydarzyło się coś, co może chociażby kojarzyć się z zagrożeniem dotyczącym tejże czynności? Być może od kogoś Pani coś zasłyszała i w jakiś sposób wpłynęło to na Pani postrzeganie czynności penetrowania pochwy, jako zagrażającej?
Aby poznać źródło problemu, potrzebne jest więcej dokładnych informacji oraz szersza diagnoza problemu - obejmująca także diagnozę lekarską, ginekologiczną. Wskazana jest także konsultacja seksuologiczna. Włączenie do procesu diagnostycznego psychologa/ psychoterapeuty może okazać się nieocenione w przypadku zdiagnozowania zaburzeń lękowych typu fobii. W terapii fobii jedną z metod jest tzw. odwrażliwianie (desensytyzacja - najczęściej polegana tym, że człowiek stopniowo oswaja się z tym, co wzbudza w nim lęk) lub terapia implozywna. Fobia może być też objawem innych zaburzeń (np. depresji), bywa także związana z konstrukcją osobowości i konfliktami wewnętrznymi (kiedy to człowiek czegoś pragnie i jednocześnie uważa, że jest to coś złego). W takich przypadkach najlepiej sprawdza się psychoterapia. Pozdrawiam serdecznie