Co oznacza to cierpnięcie ręki u ciężarnej?

Dzień dobry. Jestem w 28 tyg ciąży. Mam ucisk w dolnym odcinku kręgosłupa (promieniuje do prawej nogi), miednice z lewej strony wyżej a prawej niżej oraz "za prosty" kręgosłup i jest zrotowany w odcinku ledzwiowym. Od kilku tygodni strasznie nad ranem cierpnie mi prawa ręka. Budze się z bólu. Najbardziej palec serdeczny. Nie mam sily w tej ręce. Czuje ból w nadgarstku i całej ręce. Dopiero po ok 2 godzinach przestaje boleć. Czy poród siłami natury jest bezpieczny przy takich problemach? Czy bezpieczniejsze będzie cesarskie cięcie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zniesienie lordozy, nazywane przez Panią „za prostym” kręgosłupem, ból w okolicach odcinka lędźwiowego promieniujący do nogi i zrotowanie kręgów kręgosłupa mogą przyczyniać się do wystąpienia różnego rodzaju symptomów. Ten problem zdecydowanie może pogłębiać ciąża, kiedy kręgosłup ulega nadmiernemu przeciążeniu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc.

Natomiast drętwienie placów u rąk nie jest związane z problemem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj takie dolegliwości zgłaszają pacjenci cierpiący z powodu chorób odcinka szyjnego kręgosłupa.

W ciąży jednak dość często występującą dolegliwością jest zespół cieśni nadgarstka – pojawia się ok. 26. tygodnia ciąży i wynika bezpośrednio z zatrzymywania się wody w organizmie. Wskutek tego pojawia się obrzęk torebki stawowej, która jest miejscem splotu nerwów dłoni. Uciskane, podrażniane mogą powodować zaburzenia czucia, ból palców i nadgarstka, mrowienie.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka.

Warto wzbogacić dietę w witaminy z grupy B, magnez, cynk i żelazo. Należy też ograniczyć spożycie soli i zwiększyć podaż wody w diecie. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, a staną się jeszcze bardziej dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.