Dlaczego drętwieją mi palce w ciąży?

Witam. Mam 31 lat i jestem w 13 tygodniu ciąży. Od około miesiąca zaczęły się moje problemy z prawa ręką. Początkowo było to dretwienie palcy, głównie IV i V - w ciągu dnia oraz w nocy. Od tygodnia mam wrażenie że stan się pogorszył, palce pięką i są gorące, trwa to praktycznie całą dobę... Głównie są to 3 ostatnie palce prawej ręki ale zdaza się też ból promieniujacy od łokcia. Nie choruje na żadne choroby typu cukrzyca itp. Czy to może być spowodowane zmianami hormonalnymi? Czy problem jest poważniejszy? Nie pomagają okłady, kąpiele w wodzie z solą i intensywne nawilżanie balsamami.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiany hormonalne w okresie ciąży prowadzące do obrzęków – rąk, nóg, stawów – są odpowiedzialne także za wystąpienie stosunkowo częstej dolegliwości ciężarnych. Jest nią zespół cieśni nadgarstka, objawiający się początkowo nieprzyjemnym uczuciem drętwienia palców – parestezjami. Objawy nasilają się głównie nocą, a z biegiem czasu mogą przeradzać się w dolegliwości bólowe.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-czynniki-ryzyka.

W przypadku gdy choroba pojawia się w okresie ciąży, powinna ustąpić po porodzie, natomiast do tego czasu dolegliwości niestety mogą się nasilać. Dlatego wskazana jest wizyta u lekarza – ortopedy, który może zlecić zakładanie specjalnej ortezy, mającej na celu utrzymanie nadgarstka w neutralnej pozycji.

Dodatkowo oczywiście należy pamiętać, by nie obciążać nadgarstka – wyjątkowo niesprzyjające dla niego jest pisanie na klawiaturze komputera – należy ono do najczęstszych przyczyn prowadzących do choroby. Jeśli chodzi o dietę, to ciężarne powinny wykluczyć z niej sól (zwiększa ryzyko obrzęków), a także wzbogacić ją o produkty bogate w witaminy z grupy B, magnez, cynk i żelazo.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/mrowienie-w-palcach-w-nocy-to-moze-byc-zespol-ciesni-nadgarstka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.