Co oznaczają biegunki po usunięciu woreczka żółciowego?

moja babcia 83 lata, brak woreczka od jakiś 20 lat, radioterapia jakieś 10 lat temu z powodu nowotworu i popalone przez to jelita. nieregularnie a średnio raz na 2-3 m-c dostaje wymiotów i bólu brzucha - żółć.... choruje już kilka dobrych lat, a wiele lat po zabiegu usunięcia tego nie było. ataki pojawiają się pod wieczór i z reguły kończą się w nocy jak przyjedzie pogotowie i da jej zastrzyk przeciwbólowy oraz wymiotny. ogólnie robi się to irytujące... 21 wiek a nospa raczej w 95% przypadków nie pomaga, tylko zastrzyk. pogotowie się irytuje bo przyjeżdżają do bólu brzucha. jakiś lekarza prowadzi babcię ale z tego nic nie wynika. usg - czysta, coś tam bierze jakieś leki ale atak przychodzi i już wszyscy mają noc z głowy. dieta od wielu lat to ryż z marchewką, mięso i pieczywo. z racji popalonych jelit, babcia je dużo potraw rozgotowanych albo rzekłbym wygotowanych, mało witamin czy minerałów. często jedzenie przez nią przelatuje, a właściwie codziennie więc życie utrudnione bo goni ją na kibelek po posiłku i trudno to kontrolować, ale tu nie chodzi już o komfort życia a tą żółć co zatruwa jej życie. czy to tylko chodzi o dietę ? coś jeszcze ewentualnie może na to wpływać ? na przykład prawie cały 2017 r ani razu nie dzwoniłem po pogotowie, nawet nie czuła się źle ani razu, a nic się nie zmieniło, cały czas je tak samo. wiele osób nie ma woreczka więc temat popularny a lekarz nie potrafi go rozwiązać... dziękuję Wrocław

Dzień dobry, Sam brak woreczka żółciowego nie jest wystarczającym powodem występujących ataków bólowych - niemniej jednak duże zniszczenie przewodu pokarmowego oraz nakładający się na to wiek i stosowanie różnych leków może tłumaczyć zły stan zdrowia i ataki. Jeżeli Państwa aktualny lekarz nie jest pomocny zalecałabym konslutację u innego specjalisty, który pomoże ustalić dokładną przyczynę ataków oraz dobierze postępowanie mające na celu zapobieganie im (nie da się tego zrobić bez wnikliwej analizy historii medycznej i wyników badań pacjenta). Radziłabym też dokładnie przyjrzeć się diecie babci - czy ataki korelują w jakiś sposób z ewentualnymi odstępstwami od lekkostrawnej diety? Jeżeli zachodzi taka zbieżność to wtedy można podejrzewać, że to niezgodne z zasadami diety lekkostrawnej jedzenie może się przyczyniać do dyskomfortu. Niezleżnie jednak od ataków bólowych powinni Państwo koniecznie zadbać o to aby dieta babci była pełnowartościowa i dostarczała wszystkich składników odżywczych (co jest możliwe nawet przy diecie lekkostrawnej o półpłynnej konsystencji). Jeżeli nie macie możliwości konsultacji z dietetykiem, który pomoże opracować odpowiedni model żywienia w oparciu o tradycyjne produkty to warto do posiłków dołączyć także specjalne preparaty żywieniowe dla osób chorych (np. Nutramil) które są źródłem wszystkich potrzebnych składników odżywczych i mogą pomóc w uzupełnieniu w nie diety.