Co oznaczają takie wyniki badania w związku z kłującym bólem?

Witam, od jakiegoś czasu mam czuje kujący bol w klatce piersiowej. Pojawia się dosyć rzadko, ale jak się pojawi to wręcz uniemożliwia oddychanie. Zrobilam RTg klatki piersiowej wynik jest nastepujacy: przepona i kąty wole. Miąższ płucny bez zmian ogniskowych. Cisb srodkowy serca i dużych naczyn w graniach normy rtg. Proszę mi powiedzieć co to znaczy

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przedstawiony opis badania RTG wskazuje, że w badanej klatce piersiowej obraz jest prawidłowy bez znaczących odchyleń od normy.

Dolegliwość, którą Pani opisuje, czyli kłujący ból w klatce piersiowej może pojawiać się na tle nerwowym. To częsta przypadłość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, utrudniająca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Nawracające bóle w klatce piersiowej nie muszą oznaczać żadnej choroby somatycznej. Takie nerwobóle mają charakter napadowy i mogą trwać przez pewien czas. Opisywane są, jako ból, pieczenie, a także rozpieranie między żebrami, a także, jako duszności w klatce piersiowej.

Taki nawracający stan może być wynikiem przewlekłego stresu, czy też silnych przeżyć emocjonalnych. Prowadzić może do ataków paniki oraz chronicznej bezsenności.

Jeżeli taki stan będzie się utrzymywał przez dłuższy czas proponujemy konsultację z psychologiem. Specjalista pomoże odnaleźć źródło tych dolegliwości i wdroży odpowiednią terapię.

Zalecamy także zadbać o swój komfort psychiczny, między innymi poprzez odpoczynek, wysypianie się oraz unikanie sytuacji stresowych.

Dodatkowo można wykonać pełną morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu prób wątrobowych, fibrynogenu, witaminy D, prolaktyny oraz kortyzolu, żeby wykluczyć inne choroby towarzyszące tej przypadłości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-klatce-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.