Czy takie wyniki rtg klatki to coś poważnego?

Witam,otrzymalem takie wyniki rtg klatki.Czy to cos poważnego?Miąższ płucny powietrzny.Liczne pasmowate zacienienia obustronne nadprzeponowe.Serce powiekszone .Wnęki naczyniowe,poszerzone.Przepona gładka.Kąty przeponowo-żebrowe wolne.Dodam że około 2miesiecy temu byłem chory na covid,teraz bardzo szybko się mecze.Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że doświadcza Pan takich dolegliwości po przejściu choroby Covid-19. Jednakże, jak wynika z badań, wiele osób po przejściu zakażenia koronawirusem uskarża się na podobne objawy.

Na podstawie wskazanego wyniku badania obrazowego, można by stwierdzić, że cierpi Pan na sercowy zespół postcovidowy. Wielu ozdrowieńców doświadcza tej przypadłości, nawet jeśli w przeszłości nie mieli problemów z układem krążenia. Spora część osób po przejściu Covid-19 uskarża się na wiele dokuczliwych objawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Zaliczyć do nich można przewlekłe zmęczenie, bóle stawów, duszności, kaszel, ból w klatce piersiowej, zadyszkę oraz szybkie męczenie się przy niewielkich czynnościach.

Niestety, bywa i tak, że pojawiają się komplikacje ze strony serca i płuc. Najczęściej problemy z sercem pojawiają się u osób, które przeszły zapalenie płuc. W wyniku obniżenia zawartości tlenu we krwi, dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego. Prowadzić to może do powiększenia rozmiaru serca oraz zmniejszenia wydolności oddechowej.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić stan Pana zdrowia. Proponujemy, zatem skontaktować się z lekarzem internistą lub kardiologiem. Specjalista po wnikliwej analizie badania obrazowego, zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.

Na pewno należałoby pogłębić diagnostykę o takie badania, jak: echo serca i tomografia klatki piersiowej.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-powiklania-kardiologiczne-niesie-ze-soba-covid-19-prof-filipiak-odpowiada-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-miesnia-sercowego

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-miesnia-sercowego-charakterystyka-choroby-najczestsze-symptomy-objawy-towarzyszace-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.