Co oznaczają te objawy po odstawieniu alkoholu?

Witam. Mężczyzna lat 24. Od około pół roku nie mogę sobie poradzić z pewnym problemem, kiedyś przez dłuższy okres czasu nadużywałem alkoholu ale nie mam problemu z odstawieniem, nie pije już od czasu kiedy pojawił się problem ze zdrowiem czyli przeszło pół roku. Po wytrzeźwieniu pojawiły się dziwne objawy, zawroty głowy, dziwne uczucie ściskania w gardle trudne do opisania, osłabiony refleks i koncentracja, momentami uczucie jak zaraz miał bym zemdleć , mrowienie w mięśniach i uczucie jak by były cały czas napięte, mimowolne zrywanie kończynami podczas zasypiania, stan ogólnego rozbicia i drażliwość, natrętne myśli np podczas prowadzenia samochodu. Byłem u lekarza rodzinnego i przepisał escitil 10mg po jednej tabletce dziennie przez 2 miesiące ( 2 opakowania po 23 tabletki ) ale nie było żadnych rezultatów. Gdzie szukać problemu lub do jakiego specjalisty się udać ? Proszę o pomoc bo jest to naprawdę uciążliwe. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności może Pan udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na podstawowe badania. W ten sposób będzie można ocenić ogólny stan zdrowia.

Zawroty głowy, problemy z koncentracją, mrowienia czy mimowolne zrywanie kończyn mogą dodatkowo wymagać konsultacji z neurologiem.

Istnieje coś takiego jak zespół abstynencyjny. Jest to sytuacja, w której osoba, która nadużywała alkoholu nagle go odstawia lub bardzo ogranicza. W takiej sytuacji człowiek może odczuwać bóle i zawroty głowy, obniżenie nastroju, nadpobudliwość, nudności, drżenie rąk czy też problemy ze snem.

Zachęcamy również do skonsultowania swojego problemu z psychologiem, ponieważ wiele takich objawów może mieć charakter somatyczny.

Poniżej umieszczamy artykuł na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-abstynencyjny-przyczyny-objawy-i-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.