Witam!
Problem braku poczucia choroby przy rozpoznaniu F20 jest sprawą "normalną", tzn. przyczynę tego co się dzieje wokół nas i ew. dziwnych zdarzeń widzimy w otoczeniu, nie w sobie. Jeżeli ogarnięta jest Pani lękiem lub tylko obawą przed otoczeniem, to przyjmuje Pani pozycję taką jakby się Pani chciała schować, unikać kontaktu nawet wzrokowego. Zaczynamy się wówczas wnikająco, dziwnie zachowywać, czym wzbudzamy zainteresowanie i czasem niepokój otoczenia - wówczas rzeczywiście mogą na nas skierować swoje zainteresowanie, co możemy odbierać jako nieprzyjazne i wszystko zaczyna się samoistnie napędzać. W miarę możliwości, małymi krokami niech Pani wraca do społeczeństwa - ludzie są stworzeniami stadnymi i muszą mieć ze sobą kontakty. Musi Pani podjąć pracę i uzupełniać swoje kwalifikacje, nie jest Pani gorsza od innych i wszystko potrafi Pani zrobić, pomimo, że będzie to Panią więcej kosztowało. Schizofrenia nie jest problemem intelektu - Pani może mieć inne spojrzenie na świat, ale to może być Pani atutem (inni działają stereotypowo i nie jest im dane dostrzec problemów, które Pani postrzega na co dzień). Niech Pani próbuje i nie poddaje się!
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.
Być może ma Pani fobię społeczną, głównym jej objawem j jest lęk wobec jednej lub większej ilości sytuacji lub zachowań społecznych, w których dana osoba spotyka się z nieznajomymi jej ludźmi lub jest przez innych obserwowana.Należy zaznaczyć, że obawy mogą dotyczyć większości sytuacji społecznych (wówczas fobię społeczną nazywamy uogólnioną) lub ograniczać się do tylko jednej lub kilku specyficznych sytuacji (fobia społeczna nieuogólniona).Do sytuacji, których najczęściej obawiają się ludzie cierpiący na fobię społeczną, należą publiczne przemówienia, spotkania z obcymi, spotkania w większej ilości osób.
Podstawowym podłożem odczuwanego lęku jest uporczywy i nieuzasadniony strach przed byciem źle ocenionym lub upokorzonym. Na ogół osoby dotknięte fobią społeczną są zamknięte w sobie i mało towarzyskie. Opisują siebie jako społecznie nieatrakcyjne, nieciekawe dla innych.
Następstwem fobii jest wycofywanie się z życia towarzyskiego i ograniczanie kontaktów do najbliższej rodziny oraz kilku znajomych. Chcąc zniwelować odczuwanie uporczywego lęku w kontaktach z innymi, stosunkowo często pojawia się tendencja do nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
Być może powinna Pani pójść do jeszcze jednego specjalisty, celem porównania diagnozy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak radzić sobie ze lękiem przed ludźmi? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jakie mogą być przyczyny lęku przed ludźmi? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jaka jest różnica między zespołem lęku uogólnionego a fobią społeczną? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jakie leki zastosować na lęk przed ludźmi i pracą? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Co może znaczyć mój lęk przed innymi ludźmi? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Czy moje objawy wynikają z lęku? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak pokonać paniczny lęk przed kontaktami z ludźmi? – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Jak zwalczać lęk przed ludźmi? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak zahamować lęk przed publicznymi wystąpieniami? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak radzić sobie ze strachem przed ludźmi? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Glassofobia - przyczyny, objawy i leczenie
Glassofobia to lęk przez wystąpieniami publicznymi
Trypofobia - czym jest, przyczyny, objawy, leczenie
Trypofobia, czyli lęk przed skupiskami dziur jest
Zaburzenia schizotypowe - charakterystyka, rozpoznanie, leczenie
Zaburzenia schizotypowe ograniczają zdolność do na