Jaka jest różnica między zespołem lęku uogólnionego a fobią społeczną?

Jaka jest różnica między zespołem lęku uogólnionego a fobia społeczną? Czy to pierwsze jest 'miksem' wielu fobii?

Lęk uogólniony nie jest "miksem" wielu fobii. Jest to lęk o niezlokalizowanym źródle, uporczywy, długotrwały. Fobia zawsze ma swoje określone źródło (w wypadku fobii społecznej są to wszelkie sytuacje i doświadczenia natury społecznej, kontaktów międzyludzkich, autoprezentacji). Pozdrawiam.

Lęk uogólniony może dotykać wielu różnych dziedzin życia, jego przyczyny mogą być zmienne, czasami chory po prostu odczuwa lęk a nie jest w stanie podać jego źródła. Lęk uogólniony to nie jest "miks" wielu fobii.
Fobie mają konkretną przyczynę. W przypadku fobii społecznej jest to obawa przed wchodzeniem w relacje z innymi ludźmi, lęk przed przebywaniem w towarzystwie innych, przed zawieraniem kontaktów, jak również przed mówieniem w obecności innych osób.

Pozdrawiam serdecznie.