Co przyspiesza zanik dziąseł przy protezie?

Chcialabym się dowiedzieć jakie czynniki lub co przyspiesza zanik dziąseł po usunięrcriu zrębów? Moi rodzice noszą protezy już z 20 lat bez konieczności wymiany, ja natomiast 5 lat noszę protezę (brak u góry 8 zębów) i stale muszę ją podścielać . Proszę o odpowiedż.

Jest wiele czynników które wpływają na zaniki dziąseł i kości wyrostka zębodołowego .Po pierwsze z wiekiem dziąsła tracą sprężystość gdyż zbudowane są z włókien kolagenowych ,które zanikają na przestrzeni naszego życia .Po drugie każdy człowiek ma inny typ dziąsła ,obrazowo można to określić tak ,że są pacjenci z tłuściutkimi dziąsłami i pacjenci ,którzy śluzówkę mają prawie bezpośrednio przyczepiona do kości .Po trzecie zanik dziąsła zależy również od parafunkcji które może mieć pacjent czyli jeśli zgrzyta zębami i proteza ciągłe pracuje może powodować zanik dziąsła, a nawet kości .Natomiast wielokrotne pdościelanie protezy w okresie 5 letnim powinno zastanawiać i pacjenta i lekarza .