Co robić z przyklejonym napletkiem u dziecka?

Mój synek w wieku 9 lat dalej ma przyklejony napletek. Chciałem mu pomóc przy higienie i niestety zbyt forsownie i zrobiłem mu wilcza przysługę. Pojawiły się mikrouszkodzenia i zaczerwienienie. Stosuje maść clotrimazol, która daje mu ulgę. Czy ta masc wystarczy czy dodatkowo stosować jakas inną?
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę skonsultować się z pediatrą – niestety takie uszkodzenia mogą prowadzić do wtórnej stulejki – w procesie gojenia mogą pojawić się blizny zwężające napletek. Z czasem może to być źródłem wielu dolegliwości i problemów.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://parenting.pl/napletek-u-dzieci.

Maść Clotrimazolum stosuje się na infekcje grzybicze, a nie na rany i uszkodzenia naskórka, dlatego sugerowałabym odstawienie tego leku na rzecz Rivanolu i okładów z naparu z rumianku (jeśli dziecko nie jest uczulone). Przedtem jednak warto zapytać o odpowiednie postępowanie pediatrę.

Proszę pamiętać, że tego typu rany łatwo mogą ulec nadkażeniu – okolice genitaliów mogą być miejscem trudnym do utrzymania w czystości, zwłaszcza w przypadku dziecka, a dodatkowo noszenie bielizny może potęgować problem – brak przepływu powietrza, urazy związane z ocieraniem naskórka czy odparzeniami mogą prowadzić nawet do zapalenia napletka.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://parenting.pl/higiena-malego-chlopca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty