Co robić z ropnymi krostkami okolicy ust?

Ropne zajady Ponad tydzień temu w okolicach ust pojawiły mi się ropne krostki, z których sączy się żółta wydzielina. Stosowałam maść Maxibiotic oraz Clotrimazolum natomiast objawy nie ustępują i nie ma żadnej poprawy. Czy może być to wynik jakiego zakażenia?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,wspominane dolegliwości może jednak dotyczyć wielu osób, zwłaszcza z obniżoną odpornością oraz występującymi chorobami przewlekłymi, zwłaszcza metabolicznymi.

Nie wspomniała Pani, czy choruje schorzenia przewlekłe, a także, czy przyjmuje na stałe leki, które mogłyby przyczyniać się do rozwoju takich zmian.

Zajady, również te o nadważeniu bakteryjnym, mogą być skutkiem nieprawidłowej diety, ubogiej w minerały i witaminy, zwłaszcza te z grupy B, siedzącego trybu życia, czy niedoboru żelaza w organizmie. Bardzo często osoby z obniżoną odpornością, a także chorujące na takie schorzenia, jak: cukrzyca i anemia są podatne na rozwijanie się zajadów.

Każda taka zmiana wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia, a zaliczyć do tego można: maści i pomadki zawierające w swoim składzie substancje przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. To dość istotne, aby nie dopuścić do nadważenia innych partii twarzy.

Z łatwo dostępnych sposobów można sobie pomóc poprzez zastosowanie w zmienione miejsca ust olejku herbacianego oraz rozkruszonej witaminy B2, która jest dostępna bez recepty.

Zalecamy Pani skonsultować się z lekarzem internistą lub dermatologiem, aby zdecydował o konkretnej farmakoterapii, aby złagodzić Pani objawy.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zajady

https://zdrowie.parenting.pl/opryszczka-a-zajady

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.