Co robić z tą opuchlizną dziąsła?

Dzień dobry, półtorej miesiąca temu miałam dłutowaną dolną ósemkę, kilka dni po wyrwaniu pojawił się ropień, lekarz przeczyścił mi go i dał antybiotyk. Przez miesiąc wszystko było w porządku, ale dzisiaj dziąsło znowu zaczęło puchnąć i pojawiło się na nim żółte przebarwienie. Boli jedynie przy dotykaniu policzka i to nie znacznie. Lekarz u którego byłam wcześniej może przyjąć mnie dopiero za 4 dni, czy jest to coś poważnego i powinnam szukać lekarza który przyjmie mnie szybciej czy lepiej zaczekać i pójsc do tego, który mnie leczył?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest opisywana krostka bez obejrzenia jej na badaniu lekarskim, dlatego zalecamy, aby Pani chłopak się na nie udał.

Taka narośl może być spowodowana przez niegroźne stany, takie jak: urazy mechaniczne, niedobory witaminy B, kwasu foliowego lub żelaza, częste jedzenie pikantnych potraw, czy łagodny stan zapalny w jamie ustnej.

Pewne wątpliwości może budzić fakt, że krosta znajduje się tam już od około roku. W przypadku, gdyby krosta była wrzodziejąca i wydobywała się z niej ropa lub krew, należy jak najszybciej podjąć leczenie, ponieważ może to oznaczać nawet raka języka.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy udanie się do lekarza, który będzie mógł ocenić, czym jest opisywana narośl. Warto również wykluczyć grzybicę jamy ustnej.

Zachęcamy do poczytania treści na naszym serwisie, które opisują podobną tematykę:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-ta-narosl-na-jezyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-twarda-narosl-na-jezyku

https://portal.abczdrowie.pl/krosta-na-czubku-jezyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.