Co robić z tym obrzękiem w bliźnie po cesarce?

Dzień dobry, jestem ponad 3 tygodnie po cesarce. Wszystko goilo się ładnie. Po ok 2 tygodniach zrobił mi się obrzęk nad raną, był twardy i lekko zaczerwieniony. Smarowalam żelem Lioton 1000 i trochę pomogło złagodzić te objawy. Po kilku dniach taki sam obrzęk, tylko bardziej czerwony i twardy zrobił się pod raną. Również smaruje liotonem. Nie jest to zbyt bolesne, ale czuje dyskomfort np. przy dotykaniu. Niestety wczoraj zaczął bardzo boleć mnie brzuch po tej samej stronie co obrzęk tyle że ok 8 cm nad raną, bardziej w okolicach pępka. O dziwo ból ten jest nie do zniesienia tylko podczas stania, chodzenia i zmiany pozycji, np. siadania. Boli tak bardzo, że ciężko złapać mi oddech czy delikatnie dotknąć skóry w tym miejscu, jednak kiedy siedzę lub leżę nic nie czuje i nawet mogę to miejsce masować. Czy to może być jakiś zrost? Ponadto od kilku dni mam bardzo skąpe odchody pologowe. Były nawet w kolorze zóltawym i miały przykry zapach. Myślałam że odchody się zatrzymały, ale dziś krwawilam z dróg rodnych i krew ta nie miała przykrego zapachu. Nie mam gorączki i nie wiem czy powinnam już się zgłosić do lekarza czy poczekać do wizyty która dopiero za 2 tygodnie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

powrót do formy po cesarskim cięciu wymaga czasu. Po cesarce kobiety muszą być pod opieką lekarską. W tym czasie może Pani odczuwać ból, w miarę jak macica zaczyna się obkurczać. Również rana po nacięciu może być przyczyną do dolegliwości bólowych. Dyskomfort fizyczny po cesarskim cięciu z czasem maleje i ustępuje, ale w okresie połogu nie jest łatwo. Bardzo ważne, by Pani odpoczywała, dbała o siebie.

Ważnym, lecz trudnym elementem połogu jest obserwacja rany po nacięciu. Jej całkowite wygojenie przebiega w trzech fazach i trwać może do 6 miesięcy. Z Pani opisu wynika, że nastąpiła już faza druga, czyli rana powinna być już całkowicie zagojona, a w jej miejscu powinna tworzyć się blizna. Proces tworzenia się naczyń krwionośnych z już istniejących trwa do 6 – 8 tygodni od operacji. Dzięki obserwacji wyglądu rany, kobiety są w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości i zgłosić lekarzowi objawy ewentualnej infekcji. Podczas obserwacji rany niepokoić powinny przede wszystkim: nagła zmiana koloru (zaczerwienienie), pojawienie się wydzieliny z rany, rozejście się rany, wystąpienie gorączki. Wydaje się, że u Pani takie objawy nie występują, niemniej jednak warto się skonsultować z lekarzem, aby uniknąć jakichkolwiek powikłań.

Zachęcamy do lektury artykułów, które wyjaśniają podobne sytuacje:

https://portal.abczdrowie.pl/polog-po-cesarskim-cieciu

https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/blizna-i-opuchlizna-po-cesarskim-cieciu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.