Co robić z tym powiększeniem migdała u 29-latki?

Witam. Mam 29 lat. Od dziecka dużo choruje na górne drogi oddechowe, przed paroma laty częste zapalenie zatok, które od ok 3 lat ustały, kilkukrotne zapalenie płuc, w 2019 r borelioza i rumien guzowaty, sterydy przyjmowałam ponad rok, podczas sterydoterapii 3 razy wystąpiła angina, od stycznia 2021 nie przyjmuje leków, borelioza wyleczona, wiosna kolejną angina, od sierpnia prawy migdał jest większy... czyli juz 3ci miesiac, jak cały czas jest powìekszony. Sytuacja jaka jest wszyscy wiemy, nie mam już sił biegać po przychodniach, wyczekiwać terminów na za rok. Idę prywatnie do laryngologa, bo martwi mnie ten migdał, ale moje pytanie, jakie badania wykonać żebym na wizyte miala z czym juz iść? Wiem z zasady, że po kolorze oczu lekarz nie wymyśli co mi jest, jak się przygotować do tej wizyty i jakie badania wvzesniej wykonać? Czy to może być rak? Wiem, glupie pytanie, bo Panstwo nie widzą mnie, ale strasznie się boje kolejnego wyroku... bylam na wózku przez borelioze, strasznie dużo przeszlam, dodatkowo mam endometrioze, jeżeli to istotne, straciłam pracę, nie zniosę kolejnej poważnej choroby, czy moje dotychczasowe epizody zdrowotne mogą wskazywać ze zżera mnie cos złego? Jestem bardziej zmęczona, senna, przyjmuje wyciąg z grasicy żeby się wzmocnić, narazie z marnym skutkiem...

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Powiększone migdałki podniebienne są bardzo często przypadłością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych osób. Mają na to wpływ częste infekcje wirusowe i bakteryjne, aspekty alergiczne, środowiskowe, a także obniżona odporność.

Migdałek ten jest istotną częścią układu odpornościowego. Czynniki, które potęgują tą dolegliwość to między innymi: częste zakażenia bakteryjne, (np. angina, błonica, kiła), ale również zaburzenia metaboliczne, hormonalne, spożywanie dużo nabiału oraz węglowodanów, palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska. Na przerost migdałka wpływa też przewlekły nieżyt nosa, głównie na tle alergicznym.

Do istotnych objawów powiększonego migdałka należą: ból gardła, zaleganie wydzieliny, osłabienie, brak apetytu, utrudnione połykanie, a także podwyższona temperatura ciała.

Dobrze, że ma Pani umówioną wizytę u specjalisty. Lekarz po dokładnym badaniu przedmiotowym wskaże kierunek właściwego leczenia i farmakoterapii.

Proponujemy wcześniej wykonać morfologię krwi z rozmazem, CRP, OB, ASO oraz posiew wymazu z gardła. Mając taki obraz badań, szybciej będzie można postawić trafną diagnozę.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przerost-migdalkow

https://portal.abczdrowie.pl/migdalki-charakterystyka-budowa-choroby-usuniecie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.