Co robić z tymi zmianami skórnymi po sprzątaniu ogrodu?

Dzien dobry w piatek czyscilam ogrod z kwiatow w sobote rano wstalam z obrzekiem powiek i wysypko skorno wokol palcow i wyzej dloni niektore bable byly z woda wzielam alertec i masc hydrokoryzon oraz wapno przeszlo z powiek dzis poniedziałek spuchly usta...problem rak zostal zadnych innych objawow nie mam dzis 1 listopada wiec wszystko pozamykane moze panstwo cos polecicie dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Z opisanych dolegliwości, może wynikać, że wystąpiła u Pani reakcja alergiczna podczas wykonywanych czynności.

Alergia kontaktowa to powszechne zjawisko zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Do takich sytuacji dochodzi w czasie kontaktu z pewnymi roślinami, zwierzętami, materiałami, substancjami, czy środkami czystości.

Przypadłość ta jest nadwrażliwością immunologiczną organizmu, którą wywołują drobnocząsteczkowe substancje – hapteny. Cząsteczki te są tak drobne, że mogą bez problemu wnikać do naskórka. W organizmie łączą się z białkami ustrojowymi, gdzie powstaje antygen, który jest dla układu immunologicznego traktowany, jako obcy twór.

Alergia kontaktowa występuje częściej u kobiet, niż mężczyzn. Do głównych czynników wpływających na rozwój alergii kontaktowej można zaliczyć: nikiel, propolis, lanolina, detergenty, parabeny, formaldehyd, a także olejki eteryczne zawarte w niektórych roślinach.

Wśród objawów występujących podczas tej reakcji alergicznej należą: świąd, pęcherze wypełnione płynem, zaczerwienienie oraz obecność grudkowatej wysypki.

Jeżeli leczenie dostępnymi środkami nie przynosi większej poprawy, proponujemy konsultację z lekarzem alergologiem lub dermatologiem. Specjalista zdecyduje o koniecznej diagnostyce oraz farmakoterapii.

Przydatne mogą okazać się miejscowo działające glikokortykosteroidy, doustne leki przeciwhistaminowe, a także emolienty do pielęgnacji skóry.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-kontaktowa

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.