Co robić z tymi zmianami skórnymi po sprzątaniu ogrodu?

Dzien dobry w piatek czyscilam ogrod z kwiatow w sobote rano wstalam z obrzekiem powiek i wysypko skorno wokol palcow i wyzej dloni niektore bable byly z woda wzielam alertec i masc hydrokoryzon oraz wapno przeszlo z powiek dzis poniedziałek spuchly usta...problem rak zostal zadnych innych objawow nie mam dzis 1 listopada wiec wszystko pozamykane moze panstwo cos polecicie dziękuję
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Z opisanych dolegliwości, może wynikać, że wystąpiła u Pani reakcja alergiczna podczas wykonywanych czynności.

Alergia kontaktowa to powszechne zjawisko zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Do takich sytuacji dochodzi w czasie kontaktu z pewnymi roślinami, zwierzętami, materiałami, substancjami, czy środkami czystości.

Przypadłość ta jest nadwrażliwością immunologiczną organizmu, którą wywołują drobnocząsteczkowe substancje – hapteny. Cząsteczki te są tak drobne, że mogą bez problemu wnikać do naskórka. W organizmie łączą się z białkami ustrojowymi, gdzie powstaje antygen, który jest dla układu immunologicznego traktowany, jako obcy twór.

Alergia kontaktowa występuje częściej u kobiet, niż mężczyzn. Do głównych czynników wpływających na rozwój alergii kontaktowej można zaliczyć: nikiel, propolis, lanolina, detergenty, parabeny, formaldehyd, a także olejki eteryczne zawarte w niektórych roślinach.

Wśród objawów występujących podczas tej reakcji alergicznej należą: świąd, pęcherze wypełnione płynem, zaczerwienienie oraz obecność grudkowatej wysypki.

Jeżeli leczenie dostępnymi środkami nie przynosi większej poprawy, proponujemy konsultację z lekarzem alergologiem lub dermatologiem. Specjalista zdecyduje o koniecznej diagnostyce oraz farmakoterapii.

Przydatne mogą okazać się miejscowo działające glikokortykosteroidy, doustne leki przeciwhistaminowe, a także emolienty do pielęgnacji skóry.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-kontaktowa

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty