Co takiego może znaczyć mój wygląd brzucha?

Dzień dobry Mam 20 lat ,164 cm wzrostu i waze 46 kilo.Mam znaczną niedowage jednak boje sie przytyc z powodu mojego brzucha .Mam z nim problem od zawsze .Wygląda on tak ze jest z góry płaski a na dole sie rozszerza i tworzy takie dziwne zaokrąglenie na podbrzuszu.Chcialabym zapytac czy to jest tkanka tluszczowa czy moze jakies wzdęcia .Tyle ze jesli to tkanka tluszczowa to ja nie jestem w stanie sie jej pozbyc gdyz nie chce sie odchudzac bo i tak mam niedowage.A jesli wzdecia to tak naprawde jakis typowych objawów to nie mam.Nie boli mnie brzuch a uczucie pełnosci dopada mnie tylko czasami .Z kolei bardzo często jem jajka, pije mleko(po nich mam nieswiezy oddech) wiec moze na jakis czas z nich zrezygnowac?Po jakim czasie od zjedzenia takiego produktu występują wzdęcia?.Chcialabym zapytać czy w takiej sytyacji powinnam przytyc jesli mój brzuch nie podoba mi sie juz na tym etapie?

Dzień dobry,

Objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia brzucha są bardzo rozpowszechnione w dzisiejszym społeczeństwie. Blisko 1/3 ogólnej populacji dorosłych zgłasza notoryczne występowanie przykrych objawów jelitowych. Proszę w pierwszej kolejności sprawdzić, czy na czczo po całonocnym poście Pani brzuch jest płaski i satysfakcjonujący. W drugiej kolejności proszę zacząć obserwować, czy spożywanie takich pokarmów, jak mleko i jego przetwory (np. jogurt, kefir, ser twarogowy), makaron pszenny, pieczywo pszenne, chleb żytni, kasza jęczmienna, cebula, czosnek, biała część pora, kapusta, kalafior, fasola, jabłka, gruszki, śliwki, owoce suszone, miód nie powoduje przypadkiem, że ma Pani poczucie, iż brzuch właśnie wtedy jest powiększony.

Jeśli pomimo zastosowania się do wspomnianych powyżej zaleceń sytuacja nie ulegnie poprawie, zachęcam Panią do udania się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania odpowiednich badań pozwalających ocenić Pani sytuację zdrowotną.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Bez szczegółowego wywiadu i ewentualnych badań trudno jednoznacznie stwierdzić, co może odpowiadać za taki wygląd brzucha. Czasami pomocne mogą być określone ćwiczenia właśnie na tę partię ciała, które pomagają w pozbyciu się tkanki tłuszczowej. Być może warto zasięgnąć porady trenera personalnego, który będzie mógł dopasować trening do Pani potrzeb.

Jednocześnie należałoby skonsultować się z lekarzem gastroenterologii i sprawdzić stan swojego układu pokarmowego. Wzdęcia brzucha mogą bowiem pojawić się pod wpływem wielu różnych czynników. Możliwe, że specjalista zleci Pani dodatkowe badania, np. usg brzucha, a w razie konieczności rozszerzy diagnostykę o gastroskopię lub kolonoskopię, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia żołądka lub jelit.

Wzdęcia brzucha mogą także być wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety. Proszę zwrócić uwagę, czy zjedzenie określonych pokarmów nasila w jakiś sposób te dolegliwości. Być może konieczne będzie ich wyeliminowanie z codziennego menu. Warto też unikać picia napojów gazowanych. Do czasu wizyty u lekarza może Pani sięgnąć po preparaty wspomagające trawienie dostępne w aptekach bez recepty.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu na portalu abczdrowie.pl, który szczegółowo porusza taką tematykę:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

Pomocne mogą okazać się też odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moj-brzuch-jest-taki-wydety

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-moj-duzy-brzuch

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-nabrzmialego-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.