Co znaczy ból głowy u 8-latka?

Bole głowy u 8 latka,boli go czoło, bóle występują codziennie lub co 2 ,3 dni. Oczy wrażliwe na światło, czasami jest mu niedobrze. Laryngolog stwierdził wszystko jest w porządku z jego strony. Nie zawsze lek przeciwbólowy zniweluje bóle całkowicie. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie jest wskazane podawanie leków przeciwbólowych dzieciom poza sporadycznymi sytuacjami podyktowanymi np. infekcją. Jest to zwłaszcza niekorzystne, gdy nie zna Pani przyczyny bólu głowy.

Jeżeli nie ma przyczyn laryngologicznych takiego stanu, to warto skonsultować dolegliwości syna z neurologiem – proszę udać się do pediatry, po wstępnym badaniu oraz zebraniu wywiadu zadecyduje czy jest taka konieczność i ewentualnie skieruje syna na specjalistyczne badania. Ból głowy może mieć naprawdę wiele przyczyn – od błahych po bardzo poważne.

Te najmniej niepokojące przyczyny bólu głowy to m.in.: odwodnienie, zła dieta czy nadmierne korzystanie z telewizora, smartfona, tableta itp. Proszę przeanalizować plan dnia oraz jadłospis dziecka pod tym kątem. W okolicach skroni oraz czoła umiejscawia się często ból, który ma związek ze stresem w życiu dziecka – proszę to wziąć pod uwagę, gdyż takie podłoże bólu głowy kwalifikuje dziecko do wizyty u psychologa.

Niewykluczona jest także wada wzroku, która niekiedy może manifestować się bólami głowy – po konsultacji pediatrycznej być może wskazane będzie badanie u okulisty. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-u-dziecka-przyczyny-rodzaje-kiedy-zaczac-sie-martwic.

Światłowstręt i mdłości mogą wskazywać na podłoże neurologiczne problemu, stąd sugestia o wizycie u specjalisty – po zebraniu wywiadu może zadecydować o konieczności wykonania badania obrazowego – TK głowy lub MRI. Niewykluczone, że Pani syn cierpi na migreny – choć wydawałoby się, że jest to dolegliwość wieku dorosłego, to badania wskazują, że u chłopców może manifestować się już od 7. roku życia. Jeśli interesuje Panią ta kwestia, odsyłam do materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/migrena-u-dzieci-co-powinnas-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.