Co zrobić, aby przybrać na wadze?

Witam wszystkich. Na wstępie powiem że mam 21 lat 175 wzrostu A moja waga wynosi 60 kilogramów. Zawsze bylem osoba "szczupłą" i jakoś bardzo mi to nie przeszkadzało ale ostatnio uświadomiłem sobie że wyglądam jak szkielet. Ale do rzeczy. Dodam że mieszkam za granicą, pracuje po 10 , 11 godzin dziennie . W tym czasie jem jeden niezbyt masywny posiłek ponieważ nie mam czasu ( jedna przerwa 30 min) . Moje śniadania również nie wyglądają bardzo obficie , mało tego zdarzało się wychodzić z domu bez śniadania. Mój największy posiłek to kolacja . Przeważnie jem 3 posiłki dziennie w tym 2 małe i jeden duży ( chociaż bardzo obfity też nie jest) . Nie przywiązuje również zbytnio wagi do tego co jem ( ale nie mówię o fast foodach których praktycznie nie jadam) . Do pracy dojeżdżam rowerem i myślałem że to jest powód dlaczego nie mogę przybrać nawet 1 kg ale dodam też że moja waga w Polsce i za granicą jest prawie taka sama ( spadła 0,5kg przez rok czasu). Przesledzilem masę artykułów na ten temat aczkolwiek żaden nie jest do końca adekwatny do mojej sytuacji . Powiem tak, jedzenie 5 posiłków dziennie o przyblizonych porach nie jest osiągalne. Co do diety to wchodzi w grę aczkolwiek też wmiare możliwości. Po prostu nie wiem , który posiłek powinien być największy? W którym nacisk kłaść na białka a w których na węglowodany itp . Byłbym też wdzięczny za podpowiedź co jeść jakie produkty są w co bogate. Siłownia czy inny trening nie wchodzi w grę z braku czasu . Czy jest sens stosowania suplementów ( białek w proszku itp) bez treningu ? Taka opcja również wchodzi w grę, ale to podobno tylko uzupełnienie. Dodam , że jestem zdesperowany i przyjmę kilogramy każdego rodzaju ( nawet tłuszcz czy tzw. "Brzuszek" ) . Dodam również że pale papierosy , pije dość spore ilości kawy oraz regularnie spożywam alkohol ( nie duże ilości ale dość często) . Zdaje sobie sprawę że bez wizyty u dietetyka czy innego specjalisty ciężko coś powiedzieć przez Internet ale nie mam możliwości aby takiej wizyty zaczerpnąć. Szczerze liczę na waszą pomoc . Dziękuję.

Witam serdecznie,

"..... pale papierosy , pije dość spore ilości kawy oraz regularnie spożywam alkohol...." niestety ale to wszystko działa na Pana niekorzyść. Nie mnie jednak zacznijmy od początku Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pana styl życia, stan zdrowia, ile ma Pan czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pana preferencje smakowe itp. Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinien Pan spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinien Pan unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała.
Co do picia białka bez treningu to raczej zalecałabym spożycie dobrej jakości gainery.

Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk