Co zrobić by nie podjadać między posiłkami?

Mam 12 lat, 167 wzrostu i ważę w granicach 56-58 kg. Chciałabym schudnąć do wagi 50 kg, czyli 8 kg. Czas jest dla mnie nie ważny, byle nie trwało to dłużej niż do września. :) Moją wadą jest to że na śniadanie zjadam jogurt później idę do szkoły wracam o 14 i jem obiad, a następnie zaczynam podjadać, bardzo mnie to irytuję gdy jak zacznę i nie mogę skończyć. Proszę o dietę.
12 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Podjadanie to rzeczywiście duży problem. Szczególnie jeśli chcesz schudnąć. Jest kilka sposobów które pomagają pozbyć się tego przykrego nawyku. Oczywiście najważniejszą sprawą jest twoje podejście. Jedzenie to ogromna przyjemność ale nieograniczone podjadanie to duży błąd. Obciążasz swój żołądek, który nie nadąża trawić wciąż to nowych porcji pokarmu. Twoje wieczorne podjadanie bierze swój początek wcześniej. Jeśli nie zjesz pożywnego pełnowartościowego śniadania, w szkole omijasz posiłki i poziom cukru we krwi ciągle się wacha, co powoduje napady łakomstwa. Wprowadź do swojego dziennego menu kilka zmian.

Na początek śniadanie: podstawą pierwszego posiłku są zbożne węglowodany jak płatki żytnie, owsiane, ciemne pieczywo. Dodatkowo powinnaś zjeść porcję białka: jaja, chudą wędlinę, biały ser, mleko czy twój jogurt, kefir ew. maślanka. Oczywiście pamiętaj o warzywach które powinnaś dołączać do każdego z trzech głównych posiłków. W szkole zawsze miej ze sobą coś do jedzenia. Możesz wziąć kanapkę, owoc, jogurt, porcje warzyw, sok owocowy czy warzywny typu jednodniowych. Czasem możesz pozwolić sobie na słodycze jak batonik corny, ciastka z mąki razowej, lub coś bardzo tradycyjnego, kawałek ciasta.

Czasem czyli razy góra dwa w tygodniu i raczej do południa. Śniadanie i posiłek w szkole uregulują uczucie głodu i sytości. Postaraj się wieczorem czymś zająć. Idź na spacer, spotkaj się z przyjaciółmi, znajdź coś co wypełni ci czas i powoli zapomnieć o jedzeniu. Dla ułatwienia możesz zawsze sięgnąć po porcje warzyw. Warzywna sałatka, kalarepa czy marchewka do chrupania na pewno Ci nie zaszkodzą. Pokrój warzywa w kawałki, ułóż na talerzyku. Możesz przygotować sobie jakiś ciekawy dressing np.: jogurt naturalny z ziołami, czy oliwę z sokiem z cytryny i tradycyjne produkty nabiorą ciekawszego smaku. Kup kilka ciekawych herbat, białą, zieloną, czerwoną, owocowe. Pij je często i w zamian innych kalorycznych przekąsek.

Zdrowe odchudzanie polega przede wszystkim na jedzeniu. Urozmaiconym, wartościowym i regularnym. Jesteś bardzo młodą osobą, wysoką jak na swój wiek. 50 kilogramów jakie chcesz osiągnąć to już dolna granica której nie powinnaś przekraczać.