Co zrobić w przypadku nadmiernego zmęczenia i zaburzeń nastroju?

Mam ogromny problem , nie mam ochoty na nic . Czuję się zmęczona , smutna . Jak wracam do domu marzę tylko o tym żeby iść spać , wszystko mnie denerwuje i dlatego na każdego krzyczę . Nie czuję potrzeby do przytulania się z chłopakiem , wręcz mnie to odrzuca . Nie rozumiem tego. Mam strasznie dużo na głowie , dużo się uczę, zdaje prawo jazdy , mam maturę w tym roku . Dręczą mnie myśli o studiach , pracy i dorosłym życiu . Z nienawiścią czekam na moje 18 urodziny .. nie chce tego wszystkiego . Nie daję sobie rady . Odepchnęłam znajomych a z domu wychode Dlatego, że muszę . Wolałbym oglądać serial w domu w łóżku . Boje się tego co będzie dalej. Rodzice dużo odemnie wymagają ale ja nie potrafie zmusić się do nauki , poprostu czuje się codziennie bez życia , bez żadnej wiary i motywacji do życia . Nic mi się chce a najwięcej szczęścia sprawia mi spędzenie czasu w domu z kotem przy serialu albo jakiś dobrym filmie . Co ja mam robić ?

Witam Panią,
Napisała Pani: „Mam strasznie dużo na głowie , dużo się uczę,
zdaje prawo jazdy , mam maturę w tym roku.
Dręczą mnie myśli o studiach , pracy i dorosłym życiu .
Z nienawiścią czekam na moje 18 urodziny … nie chce tego wszystkiego .
Nie daję sobie rady(…)
Problemy, które Pani opisuje mogą być reakcją obronną
ludzkiej psychiki na związany z tym wszystkim stres, lęk,
przeżywane emocje, czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.
Psychika i ciało stanowią integralną i współzależną całość .
Stany psychiczne człowieka zawsze oddziaływają
na procesy fizjologiczne i vice versa.
Przy dużym stresie układ nerwowy, który zarządza całym
organizmem, jest w stanie ciągłego napięcia, niepokoju,
pobudzenia lub lęku.
Dlatego dochodzi do zmęczenia a nawet do wyczerpania.
Uczucie ciągłego zmęczenia jest też typowym objawem depresji.
Jeżeli, jak Pani pisze, kluczowym i najbardziej uciążliwym objawem
jest smutek, brak energii i ciągłe zmęczenie, to można przypuszczać,
że stres lub jakieś niemiłe zdarzenie przyczyniło się do wystąpienia
u Pani zespołu przewlekłego zmęczenia, depresji lub nerwicy
neurastenicznej, która objawia się właśnie ciągłym brakiem energii,
ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, trudnościami w koncentracji ,
niepokojem itp.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła psychoterapię.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,
dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą
metodę terapii.
Zachęcam Panią do omówienia problemu z psychologiem
oraz do spotkań terapeutycznych.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami obniżonego nastroju i ciągłego zmęczenia
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani spokój,
równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Witam, w pierwszej kolejności proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym, aby ustalić przyczyny wahań nastroju, wykluczyć przyczyny somatyczne na przykład problemy hormonalne.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka