Co zrobić w przypadku niedowagi?

Błagam, pomocy. Od paru lat zmagam się z niedowagą, przy wzroście 160 ważę niewiele ponad 40 kg. Nic nie działa, jem dużo, piłam również massgainery aby zwiększyć ilość spożywanych kalorii. Czy coś jeszcze pomoże? Tabletki, bądź przyjmowanie hormonów?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam,
Najpierw należałoby zacząć od obliczenia ile zjada Pani kcal w ciągu dnia. Być może, tylko wydaje się Pani, że zjada Pani odpowiednią ilość kalorii potrzebnych do przytycia. Może być również tak, że Pani wydatek energetyczny jest tak duży, że spala Pani większość przyjmowanych kalorii. Najlepiej jeśli uda się Pani do dietetyka, który pomoże ustalić Pani zapotrzebowanie. Na pewno proszę zrezygnować z pomysłu brania tabletek lub hormonów-przyrost masy ciała można uzyskać odpowiednią dietą i treningiem.
Pozdrawiam serdecznie,
Maja Czerwińska-Rogowska
Dietetyk Gryfice

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co zrobić w przypadku niedowagi u 23-latki?

Moje BMI wynosi zaledwie 15,6. Od 5 lat moja waga stoi w miejscu. Wystepuja takze typowe skutki niedowagi : sucha skora, problemy z krazeniem, brak okresu, ciagle uczucie zimna a nawet objaw Raynahda. Zdaje sobie sprawe z tego jak wygladam i ze nie jest to dobry widok. Mimo ze probuje przytyc nie przynosi to rezultatow przez co trace checi i przestaje jesc. W takich okresach moja dieta jest strasznie uboga. Nie mam ochoty na jedzene bo nie widze w tym sensu. Czy oprocz utrzymywania diety powinnam szukac pomocy u psychologa?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt i że podjęła Pani wstępną decyzję, by pomóc samej sobie, bo pomoc specjalistyczna (psychologiczna/psychoterapeutyczna/lekarska) jest dla Pani niezbędna!

Chcę Pani powiedzieć, że spadek wagi u Pani, poniżej wskaźnika masy ciała 17,5 BMI jest pilnym! wskazaniem do hospitalizacji - u Pani jest 15,6 BMI.

Zaprezentowane przez Panią symptomy, postrzegam jako wielowątkowe.

Z jakiegoś powodu/powodów
przestała Pani wystarczająco dobrze się odżywiać.
Napisała Pani, że od pięciu lat Pani waga "stoi w miejscu"
Zrelacjonowała Pani swoje objawy, z których wnioskuję że jest Pani świadoma siebie i tego jak wygląda, za słowami Pani: "...Zdaje sobie sprawe z tego jak wygladam i ze nie jest to dobry widok.... "

Ucieszyło mnie, że poszukuje Pani dla siebie poradzenia sobie z wyzwaniem.

Chcę Pani powiedzieć, że potrzebuje Pani solidnego leczenia szpitalnego oraz psychoterapii z farmakoterapią.
Proces leczenia anoreksji, jest procesem terapeutycznym, kompleksowym oraz trwającym czasowo.

Potrzebuje Pani wsparcia specjalistycznego, sama Pani próba i chęć przybrania na wadze jest kluczowa, jednak pomoc terapeutyczna, w utrzymaniu ciągłości postępowania, są konieczne.

Wspieram Panią mentalnie :)

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej teraz potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam serdecznie,
powinnaś podać swój wzrost, ponieważ masę ciała należy rozpatrywać w stosunku do wzrostu. Dla osób poniżej 18 roku życia nie stosuje się wskaźnika BMI, który w tym przypadku może nie być wiarygodny. Stosuje się natomiast specjalne siatki centylowe: http://portal.abczdrowie.pl/siatki-centylowe-sprawdz-wage-dziecka
Twoja waga w odniesieniu do wieku wskazuje na 25 centyl, zatem mieści się z zakresie normy. Może się jednak okazać, że ta masa ciała jest zbyt mała w stosunku do wzrostu. Wówczas konieczna będzie konsultacja lekarska, aby wyjaśnić przyczynę tej niedowagi.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty