Ile kalorii powinna zjadać 12-latka?

A jak jest dziewczynka która ma 12 lat i waży 32 kilo to ile ma niedowagi i jaka mniej więcej powinna wynosić jej masa ciała ? I ile kalorii dziennie powinna zjadać w ciągu dnia aby przytyć???

Witam,
Na ilość potrzebnych kalorii wpływa wiele czynników. Dziecko dziecku nie równe. Są 12-latki niskie jak i wysokie. Jedne dzieci mają dużo ruchu, inne przeciwnie, większość czasu po szkole spędzają przed komputerem. Przeciętnie 12 latka o masie ciała 32 kg potrzebuje ok 2000-2200 kcal

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prawidłowy stan odżywienia u dzieci sprawdzamy wg siatek centylowych umieszczonych na ostatniej stronie Książeczki zdrowia dziecka. Nie podała Pani wzrostu więc nie można obliczyć BMI. Średnie szacowane normy na energię dla dziewczynek w wieku 10-12 lat wynoszą 1800 - 2400 kcal w zależności od aktywności fizycznej.

Witam,
Odpowiedni stan odżywienia u dziecka wyliczamy za pomocą siatek cenylowych. Może Pani sama odczytać te informacje lub udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dietetyka. Ponadto zapotrzebowanie energetyczne jest zależne od wielu czynników, takich jak aktualne dolegliwości pokarmowe, częstotliwość uprawiania sportu i inne.
Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka