Ile kalorii powinna przyjmować 12-latka?

Dzień dobry, moja córka ma 12 lat i jest ogromną fanką zdrowego odżywiania, jednak jej waga nienaturalnie szybko maleje. Kiedyś miała nadwagę, teraz przy wzroście 160 cm, waży 45 kg i boję się, że znowu straci na wadze, ona zresztą też à bardzo by chciała utrzymać tę wagę. Ile kalorii powinna zjadać? Ile kalorii powinien mieć jej poszczególny posiłek? Ile powinna zjadać tłuszczy, cukrów itd? Jej aktywność fizyczna, jest znikoma czasem pójdzie ze mną na zakupy i to tyle. Jest z niej taki trochę leń i nie lubi sportu. Z uwagi na wcześniejszą nadwagę zauważyłam, że zaczyna się bać jedzenia i tego, że przytyje... W szkole niestety ją dręczyli, dlatego ją zmieniła. Tak jak kiedyś kochała naleśniki, placuszki, racuchy czy inne takie rzeczy tak teraz mówi mi "nie, bo to smażone". Proponowałam jej nawet z płatków owsianych placuszki, naleśniki z mąki gryczanej a ona dalej swoje. Czy gdyby zjadła dwa naleśniki gryczane smażone na oleju w sprayu lub beztłuszczowo zmieniła by się ich kaloryczność, zawartość tłuszczy i mogłaby przytyć? Albo omlet... Czy gdyby zastąpić mąkę np, orkiszową i smażyć bez tłuszczu jego kaloryczność by się zmieniła? Przecież to wszytko jest zaliczane do zdrowego jedzenia... Bardzo proszę o odpowiedź i z góry za nią dziękuję Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Córka, jako fanka zdrowego odżywiania, na pewno posiada zasób wiedzy przekraczający tematyczną świadomość przeciętnego człowieka. Niestety najprawdopodobniej brakuje jej doświadczenia. Dlatego na sam początek zalecałbym kontakt z wykwalifikowanym dietetykiem i współpracę z nim w kwestii żywieniowej córki. Młodzież w wieku dorastania, aby rozwijać się prawidłowo, potrzebuje zbilansowanej diety pozbawionej wszelkich skrajności. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne dziewczynki w wieku 12 lat mieści się, zależnie od aktywności fizycznej, w granicach od 2000 do 2800 kcal na dobę.

Poniżej przedstawione jest kilka ogólnych zaleceń żywieniowych, których należy przestrzegać;

• Organizm, szczególnie u nastolatka, potrzebuje wszystkich składników odżywczych tzn. węglowodanów, tłuszczy, białka, witamin, minerałów oraz wody. Błony komórkowe, wiele hormonów i tysiące innych struktur ciała jest zbudowanych z tłuszczy, dlatego ich ograniczanie w pożywieniu może mieć poważne i dalekosiężne skutki;

• W obecnych czasach w nadmiarze spożywa się węglowodany, dlatego szukając sposobów na zmniejszenie kaloryczności diety warto zastanowić się nad ich ograniczeniem;

• Zdrowy rozwój człowieka wymaga aktywności fizycznej. Ćwiczenia nie ograniczają się jedynie do uczestnictwa w lekcjach W-F w szkole. Warto przedstawić córce cały szereg możliwości sportowego rozwoju (np. taniec, jazda na rolkach) - może któraś opcja przypadnie jej do gustu;

Kaloryczność posiłków należy układać tak by najbardziej energetyczne były obiady, a najmniej posiłki wieczorne.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami lekarzy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zapotrzebowanie-kaloryczne-12-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/12-13-latek-jaka-odpowiednia-dieta

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.