Ćwiczenia a hemoroidy

Pyt. dotyczące hemoroidów wew. i zew. Jaki sport jest niewskazany? Zaczęłam uprawiac fitness, jestem osobą szczupła, jednak nie chciałabym rezygnować z nowych ćwiczeń. Czytałam, że nie można jezdzic na rowerze, ani wykonywac cwiczeń siłowych. Czy typowy fitness, cardio itd może mi zaszkodzić?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
rzeczywiście, powinna Pani unikać ćwiczeń siłowych, nasilających pracę tłoczni brzusznej, unikać dźwigania, długiego stania.
Wysiłki aerobowe nie są przeciwskazane. Musi Pani jednak obeserwować się, i unikać ćwiczeń, po których zauważalne będzie nasilenie dolegliwości związanych z hemoroidami.

Tak przeciwwskazane są sporty zwiększające w sposób nagły ciśnienie w jamie brzusznej np. podnoszenie ciężarów oraz drażniące okolicę ujścia odbytu jak jazda na rowerze. Ćwiczenia fitness i jemu pochodne są dozwolone w tego typu schorzeniu.