Ćwiczenia na wzmocnienie stawu kolanowego przy chondromalacji rzepki

Witam, Ortopeda stwierdził u mnie chondromalację rzepki. Czy mogę nadal biegać, jakie ćwiczenia powinnam wykonywać na wzmocnienie stawu kolanowego? Czym w ogóle jest chondromalacja rzepki? Jaka jest przyczyna wystąpienia chondromalacji rzepki? Czy powinnam teraz na coś szczególnego zwracać uwagę? Czy przy złym obciążeniu stawu kolanowego mogą pojawić się jakieś objawy niepożądane, z którymi warto skonsultować się z lekarzem? Trochę się boję, że nie będę mogła biegać. Bieganie to moje życie. Lubię ćwiczyć. Ruch dodaje mi energii. A teraz ta chondromalacja. Proszę o informację na moje pytania. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Chondromalacja rzepki, lub inaczej mówiąc rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki jest to choroba, w wyniku której rzepka ulega degeneracji. W wyniku procesu chorobowego rzepka staje się bardziej miękka i mniej odporna na działające na nią siły. Utrata sprężystości i twardości powoduje uszkodzenie bariery ochronnej dla głębszych warstw tej kości – tkanki podchrzęstnej i kości. Skutkiem tych zmian jest przenoszenie obciążeń, co powoduje ból i stan zapalny stawu kolanowego. Podczas ruchów zginania i prostowania kolana można usłyszeć lub wyczuć trzeszczenie, chrupot wywołany tarciem nierównej powierzchni rzepki o pozostałe struktury kostne.
Powodem chondromalacji rzepki może być m.in.: położenie rzepki w nieprawidłowym miejscu, występowanie napięcia lub osłabienie mięśni otaczających kolano, zbyt duża aktywność kości udowej, która nakłada dodatkowy nacisk na rzepkę podczas np. biegania, skakania, jazdy na nartach lub gry w piłkę nożną, płaskostopie, koślawość kolan.
W leczeniu chondromalacji rzepki podstawowym postępowaniem jest OCHRONA STAWU przed dalszymi urazami oraz obciążeniami. Niezbędna jest opieka ortopedyczna. Oczywiście rehabilitacja i odpowiednio dobrane ćwiczenia wspomagają proces leczenia. W chorobie tej szczególnie poleca się ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy uda. Początkowo warto skorzystać z pomocy rehabilitanta, który pokaże w jaki sposób prawidłowo wykonywać ćwiczenia – po tym okresie będzie można samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu.