Cytologia po rozpoczęciu współżycia seksualnego

Niedawno robiłam cytologię.Byłam wtedy jeszcze dziewicą.Teraz rozpoczęłam współżycie seksualne i słyszałam,że po rozpoczęciu współżycia powino się zrobić także cytologię.Chciałam się dowiedzieć kiedy powinnam ją teraz wykonać,w jakim czasie od rozpoczęcia współżycia?

Aleksander Ropielewski

Około roku czasu. Przyprawidłowym poprzednim wyniku następne badanie powinno być wykonanne po 3 latach. Przy podjęciu w międzyczasie współżycia sugeruję okres około roku czasu od rozpoczęcia współżycia.

Lek. Tomasz Budlewski

Wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego 3 lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Oczywiście częściej należy uczęszczać do ginekologa, który w czasie badania ginekologicznego zdecyduje o konieczności wykonania wcześniejszej cytologii.