Jeżeli przeszuka Pani internet znajdzie Pani wiele zaleceń dotyczących żywienia przy Hashimoto - większość będzie się koncetrowała wokół diety bezglutenowej i bezmlecznej. W rzeczywistości skuteczność tych diet w chorobie Hashimoto nie ma żadnego potwierdzenia naukowego - jeżeli więc nie czuje się Pani na siłach - próba stosowania się do takich zaleceń jest raczej bezcelowe. Dieta powinna być zbliżona do tej jaką stosuje się przy klasycznej niedoczynności tarczycy - należy kontrolować podaż jodu (nie unikamy więc solenia czy spożycia ryb morskich) oraz z ostrożnością spożywać potrawy zmniejszające wykorzystanie jodu - przede wszystkim warzywa kapustne i nasiona roślin strączkowych. Ponadro należy uważać na przestrzeganie odpiwiedniaj dla Pani kaloryczności diety, gdyż przy wystąpieniu zaburzeń czynnościowych w pracy tarczycy obniża się przemiana materii i łatwo szybko przytyć, a później utrata tych zbędnych kilogramów nie jest już tak prosta.
Szanowna Pani,
W diecie przy chorobie Hashimoto ważne jest żeby spożywać odpowiednią ilość kalorii - zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem, zwrócić uwagę na dostarczanie pełnowartościowego białka (drób, ryby, jajka), wybierać produkty zawierające węglowodany złożone (najlepiej z produktów pełnoziarnistych - pieczywo, makarony razowe, gruboziarniste kasze, ryż brązowy), również na produkty zawierające kwasy tłuszczowe n-3 (tłuste ryby, olej rzepakowy, oliwa). Ważne jest również odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego, cynku i selenu.
Na pewno ograniczyć należy słodycze, potrawy tłuste, produkty wysokoprzetworzone, fast-food, pieczywo cukiernicze, a także należy wyeliminować z diety soję i warzywa kapustne - źródło goitrogenów.
Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Mam chorobę Hashimoto i niedoczynność tarczycy - co mogę jeść? – odpowiada Mgr Maria Kreid
- Czego nie jeść przy chorobie Hashimoto? – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Ćwiczenia na siłowni i dieta redukcyjna po terapii radioizotopem jodu – odpowiada Mgr Sławomir Kula
- Diata dla 54-latki z niedoczynnością i Hashimoto – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Co mogę jeść przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto? – odpowiada Mgr Beata Bondyra
- Tycie przy chorobie Hashimoto – odpowiada Dr Katarzyna Karpińska
- Dieta a choroba Hashimoto – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Nadwaga i Hashimoto a odżywianie – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Jak schudnąć przy chorobie Hashimoto i stosowaniu leków? – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Niedoczynność tarczycy a spożywanie białka – odpowiada Aleksander Ropielewski