Czuję się bezradna, zagubiona. Nie mam na nic siły. Czy to depresja?

Budzę się każdego ranka bez energii do życia. Drażni mnie dosłownie wszystko. Nie mam ochoty gotować ani iść na spacer z moim 2-letnim synem. Wszystko robię na siłę. Jestem smutna i chce mi się płakać.

Wiem, że życie nie musi być usłane rożnami i potrafiłam z najgorszych problemów wyjść na swoje. Jednak teraz jest inaczej. Czuję się bezradna zagubiona. Nie mam na nic siły. W wieku dziecięcym byłam molestowana przez mojego przybranego dziadka. Potem miałam przypisanego wujka, który w prawdzie nigdy mnie nie dotknął, ale pokazywał swoje genitalia. Miałam problemy w szkole, sięgałam też po alkohol. Uporałam się z tym wszystkim, umiałam walczyć sama ze sobą. To były prawdziwe problemy. A teraz błahostki mnie przerastają.

Co mam zrobić by wróciły mi siły? Bym umiała cieszyć się życiem? Już nie myślę o sobie ale przez moje zachowanie cierpi mój syn. Wszystko robię, bo muszę, bez żadnej chęci. Proszę mi pomóc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Postawienie pewnej diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie osobistej rozmowy i badania lekarskiego. Opierając się jedynie na Pani opisie można stwierdzić, że rozpoznanie depresji jest prawdopodobne.

Powstawaniu depresji sprzyjają doświadczenia nadużycia, wykorzystania lub zaniedbania. Traumatyczne doświadczenia z przeszłości powodują bagaż emocjonalny, którego trudno się pozbyć. Powstające wówczas negatywne przekonania na swój temat, i otaczającego świata - "jestem bezbronna, bezradna, gorsza", "ludzie są okrutni i mogą mnie zranić" - mogą ujawnić się nawet po wielu latach, nawet na skutek błahej, z pozoru banalnej sytuacji, która jest jak kamyczek poruszający lawinę. W tej sytuacji polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Objawy depresyjne mają niekorzystny wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie, a nawet podstawowe czynności i aktywność, dlatego prawdopodobnie wskazane będą leki przeciwdepresyjne. Pogorszenie Pani samopoczucia ma związek z czynnikami natury psychologicznej, dlatego istotną częścią leczenia powinna stać się psychoterapia. Psychoterapia pozwoli Pani odbudować poczucie własnej wartości i przepracować trudne doświadczenia. W obecnej walce z objawami depresji potrzebuje Pani sojusznika. Proszę zaufać profesjonalistom i pozwolić sobie na udzielenie pomocy. Proszę być dobrej myśli - leczenie sprawi, że ponownie będzie się Pani cieszyć życiem.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.