Czy alkoholizm jest dziedziczny?

czy alkoholizm jest dziedziczny? jestem mloda dziewczyna, mam 19 lat i moj ojciec od kiedy pamietam pil wodke, az do niedawna... teraz co prawda juz nie siega po alkohol, ale ja czuje ze zaczelam przesadzac z piciem i nie wiem co z tym zrobic :/ stad moje pytanie, czy alkoholizm moze byc dziedziczny i co moge zrobic, by jakos uniknac tego uzaleznienia? gdy wychodze gdziekolwiek mysle o wypiciu czegos i zazwyczaj na jednym piwie sie nie konczy, to samo jest kiedy mam jakis inny problem... pije :(
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam Panią serdecznie, alkoholizm nie jest dziedziczny w sensie biologicznym (genetycznym), lecz psychologicznym; tj. jeśli była Pani świadkiem w domu, że ważne dla Pani osoby (np. ojciec/mama) nadużywały/były uzależnione od alkoholu, mogła Pani przejąć od nich (na zasadzie identyfikacji) nawyki w regulowaniu napięć/nieprzyjemnych emocji przez sięganie po alkohol. Niemniej posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, żeby przyjąć jednoznaczną postawę. Jeśli Pani chce coś więcej dowiedzieć się na swój temat, sugeruję konsultacje u terapeuty uzależnień/i/lub u psychoterapeuty.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Alkoholizm u mamy

Najgorsze jest to, że nie wiadomo kiedy Ona wypije. Ja z rodzicami i bratem nie mieszkam, wyprowadziłam się zaczynając studia, ale cały czas martwię się co jest w domu. Mama rok temu miała wszyty disulfiran - nie piła pół roku. Dalej już to nie pomagało i zaczęło się od nowa. Nie wiem jak jej już pomóc, staramy się, ale ile można. Proszę o jakąś poradę, bo już opadamy z sił..
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Warto, żeby skorzystali Państwo z poradni dla rodzin osób uzależnionych i osób współuzależnionych. Będą Państwo mogli skorzystać ze wsparcia, porozmawiać z tymi, którzy pozytywnie przeszli proces trzeźwienia bliskich, skorzystać z edukacji dotyczącej oddawania odpowiedzialności za picie, stawiania granic, asertywności i dbania o siebie w relacji z osobami uzależnionymi.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to jest alkoholizm?

Podejrzewam, że mój partner ma problem alkoholowy. Jesteśmy parą weekendową, tzn. spotykamy się najczęściej w weekendy i to co widzę zaczyna mnie zastanawiać, a nawet przerażać. Za każdym razem, kiedy jesteśmy razem on pije, kupuje alkohol, są drinki. Nie mam możliwości być z nim na co dzień, aby zobaczyć jak to wygląda od drugiej strony, lecz często, kiedy rozmawiamy przez telefon, wiem, że jest wstawiony. Byłam kiedyś u niego w mieszkaniu i znalazłam w szafce butelkę z wódką. Myślałam, że ją tam ot' tak wstawił, lecz im mijało więcej dnia, tym samym zawartość tej butelki też zmniejszała się. Byłam przerażona, lecz nie powiedziałam mu o tym, że wiem, iż pije po kryjomu.

Niekiedy mam wrażenie, że skóra jest przesiąknięta alkoholem. Czuję ten zapach alkoholu. Nie mogę powiedzieć, jest bardzo zadbanym mężczyzną, ale zdarza mi się poczuć ten zapach. Czy to tylko świadomość, że wiem, że pił czy tak jest naprawdę? Bardzo chcę z nim być, chcę mu pomóc, planujemy razem zamieszkać, lecz wcześniej chciałabym wiedzieć, czy moje podejrzenia są słuszne. Inne objawy? Nadmierne pocenie się czasami, skoki ciśnienia. Innych objawów nie spostrzegłam. Nie chcę go atakować, wolałabym przygotować się np. do rozmowy, aby powiedzieć mu... no właśnie co powiedzieć? Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Skoro zauważyła u Pani u swojego partnera: picie po kryjomu, intensywne picie w weekendy, objawy abstynencyjne (wzmożona potliwość, skoki ciśnienia) to rozpoznanie uzależnienia jest prawdopodobne.
Informacje na temat picia szkodliwego oraz kryteriów uzależnienia może Pani znaleźć w podobnym wątku: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-nalog

Myślę, że powinna Pani porozmawiać w sposób otwarty o swoich obawach. Zastanawiam się, dlaczego nie powiedziała Pani dotychczas partnerowi o tym, że chce się z nim Pani spotykać tylko ,,na trzeźwo", myślę, że nie chce Pani pić razem z nim w weekendy, kiedy się spotykacie. Sprawę ,,ukrytej butelki" najkorzystniej było omówić na bieżąco, ale rozumiem, że było to dla Pani po prostu duże zaskoczenie.

Proszę zastanowić się, jakie zachowania partnera są dla Pani niepokojące i określić granice- np.,, jeśli chcesz ze mną być, nie możesz być pod wpływem alkoholu, kiedy się spotykamy". Warto to zrobić jak najszybciej. Pani konsekwentna postawa wobec partnera może mieć wymiar terapeutyczny, przyspieszając jego decyzję o leczeniu.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty