Czy Asertin może spowodować obniżenie ciśnienia oraz pogorszenie zdolności poznawczych?

Witam, kilka dni temu z uwagi na mój coraz gorszy stan, po wywiadzie lekarz rodzinny przepisał mi Asertin, stwierdzając u mnie depresję. Boję się go zażywać, ponieważ słyszałam że on obniża zdolności poznawcze, a ja i tak mam już spore problemy z koncentracją i pamięcią. Chciałam zapytać czy to prawda i czy lek powoduje tak duże skutki uboczne (spore obniżenie ciśnienia, splątanie ...itd.) Pozdrawiam Ela 36 lat

Dzień dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt i za zaufanie :)

Asertin to lek przeciwdepresyjny (z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny), który może mieć działanie uboczne zbliżone do zasygnalizowanych przez Panią.

Z mojej strony zachęcałabym Panią do rozważenia psychoterapii, kontaktując się z Poradnią Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu, bez skierowania albo prywatnie) celem szczegółowej diagnostyki symptomatycznej oraz komplementarnego leczenia (m. in. psychoterapeutycznego).

Sugerowałabym suplementację (w porozumieniu z lekarzem) szczególnie chodzi o witaminy z grupy B:
- B 1 (tiamina)
- B 2 (ryboflawina)
- B 6
- B 12
- kwas foliowy
- selen
- magnez (jak najwięcej "magnezu w magnezie")
- wit. D 3

Niedobory wyżej wymienionych (również!) powodują obniżenie funkcjonowania poznawczego, między innymi osłabienie pamięci, obniżenie zdolności koncentracji, roztargnienie, uczucie zmęczenia oraz bezsenność.

Z życzeniami dla Pani tylko satysfakcjonującego nastroju,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605