Czy brak potrzeb seksualnych u dziewicy jest normalny?

Mam 21 lat i tak się złożyło, że nigdy nie byłam w związku. Nigdy się nie zakochałam i jestem raczej skryta osobą. Obawiam się, że jestem aseksualna, ponieważ nigdy nie czułam większej potrzeby zbliżenia seksualnego. Czasem przed miesiączka czuje niewielkie napięcie seksualne, ale tak male, ze prawie niezauważalne. Masturbuje się czasami aby siebie poznać, ale nie z potrzeby i bywa, że jest to przyjemne, jednak muszę się trochę namęczyć aby coś poczuć. Czy coś takiego jest normalne u dziewic?

Dzień dobry!

Ludzie naturalnie różnią się między sobą poziomem potrzeb seksualnych. Opisywane przez Panią odczucia mogą mieć miejsce zarówno u młodej dziewicy, jak i u kobiety dojrzałej. Ważne jest poszukiwanie w sobie odpowiedzi na pytanie, dlaczego mogę tak właśnie odczuwać, z czym wiążą się moje emocje i postawy wobec seksu i seksualności. Czy jest to nierozbudzenie seksualne, które naturalnie przyjdzie z czasem? Czy aseksualność (mało prawdopodobna, zdarza się rzadko)? Czy blokady seksualne wynikające z wcześniejszych przyczyn, okoliczności (np. rodzinnych)? A może ma to związek ze stanem zdrowia, np. zaburzeniami hormonalnymi, niedoczynnością tarczycy itp.?

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

Natężenie odczuwanych potrzeb seksualnych jest bardzo indywidualne i nie można określić jakie one powinny być?
Może być tak, że Pani potrzeby są znikome. Nie jest to nic złego i dobrze jest zaakceptować się w takiej postaci.
Ewentualnie jest to stan, który zmieni się pod wpływem zadziałania jakiegoś bodźca- np. drugiej osoby.
Na nasze potrzeby mają wpływ tak zwane czynniki psychospołeczne, jak i biologiczne. Pobudzenie seksualne wiąże się np. z naszą gospodarką hormonalną. Dlatego u wielu kobiet pożądanie rośnie w okresie miesiączkowania. Jeśli Pani stan jest dla Pani powodem do niepokoju - warto umówić się na wizytę do lekarza.

Warto zaznaczyć, że zalecane jest regularne wykonywanie badań kontrolnych, nawet jeżeli czujemy się zdrowi.

Pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl