Czy codzienne spożycie alkoholu w takich ilościach może mieć jakieś negatywne konsekwencje?

Witam. Chciałem się zapytać czy codzienne spożycie alkoholu (whisky, około 200-300g dziennie) w ciągu dwóch miesięcy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego? Ostatnio mam poczucia mrowinia na skórze? Czy to może być z tym związane? Dziękuję

Witam Pana,

jeśli alkoholem rozładowuje Pan napięcie, to może być to problematyczne - długofalowo, alkohol nie jest wskazany na problemy, alkohol uzależnia. Organizm dąży do homeostazy, natomiast reakcja na stres - czynnik lękotwórczy - jest procesem wysoce złożonym, angażującym układ nerwowy - współczulny, nadnercza i układ sercowo-naczyniowy. Badania pokazują, że ludzie zapijają lub zajadają smutki, lęki. Naukowcy wykazują, że ludzie traktują alkohol jako sposób radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym, np., stresem w pracy, jak i związanym z problemami małżeńskimi; z powodu braku brak wsparcia społecznego, jeśli stres jest silniejszy i dłużej się utrzymuje, może powodować większe spożycie alkoholu - whisky pomaga w takich stanach, daje odprężenie. W Pana przypadku zalecane jest wsparcie psychologiczne - psychoterapeutyczne, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny. Mrowienie może być spowodowane zaburzeniami lękowymi, wskazana jest konsultacja neurologiczna.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Oczywiście codzienne picie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne (choćby na odporność organizmu). Alkohol to toksyna działająca na cały niemal system. Jeśli alkohol uznać za coś z czego możemy korzystać to rozsądne picie oznacza raczej spożywanie towarzyskie (okazyjnie, w rozsądnych ilościach) i zakłada oczywiście przerwy w piciu (proszę zobaczyć np. rekomendacje WHO w tej sprawie). Nie tyle rzecz w tym nawet jaka dawka i jak często ale po co (dlaczego) i czy można w każdej chwili, bez dyskomfortu z alkoholu zrezygnować na jakiś czas. Jeśli pojawiają się kłopoty z zaprzestaniem picia a rozwiązanie problemów ( poradzenie sobie z emocjami, stresem i odpoczynkiem bez alkoholu) jest trudne, warto porozmawiać ze specjalistą (terapeuta uzależnień). Codzienne picie może być piciem ryzykownym a od tego tylko krok do uzależnienia. Proszę przemyśleć czy to nie pora by przystopować. Jeśli niepokoi Pana mrowienie, proszę zaprzestać picia i po tygodniu czy dwóch, czy mrowienie nie ustąpiło trwale. Jeśli nie, zgłosić się do lekarza i z nim porozmawiać.

Pozdrawiam,

Edyta Szafran, terapeutka uzależnień (edyta.szafran@vp.pl)